Subaru Solterra со почетна цена од повеќе од 44. 000 долари

Subaru ги објави цените за теренецот Solterra, и е очигледно поскап од неговата конкурентка Toyota…

Првиот EV на компанијата ќе започне од 44.995 долари во неговата Premium верзија пред федерален даночен кредит од 7.500 американски долари и такса за дестинација од 1.225 долари.

Овој основен модел вклучува 8-инчен екран на информативно забавниот систем (со безжичен CarPlay и Android Auto), како и помош за возачот што вклучува откривање на задната камера, следење на мртвата точка и предупредувања за безбедни врати.

Ограничен модел или не?

Потрошете 48.495 долари за ограниченото ниво и добијте 12,3-инчен екран на  информативно забавниот систем, приказ на камерата од 360 степени, безжичен приклучок за полнење телефон, помош при паркирање, предупредувања за вкрстен сообраќај и поддршка за дигитални клучеви на телефонот.

Може да очекувате и поконвенционални надградби како што се аудио системот Harman Kardon, LED светла за магла и електрични задни врати.

Туристичката варијанта од 51.995 долари додава дигитално огледало со поддршка за HomeLink, панорамски покрив, осветлување на просторот за нозете и вентилирани предни седишта.

Без разлика на моделот, плаќате многу за подобрите теренски способности на Subaru во споредба со EV на Toyota.

Сите модели на Solterra доаѓаат со погон на сите тркала и поставување со два мотори со 215 КС и автономија до 366 километри.

Ќе ја најдете и функцијата „X-Mode“ за прилагодување на нечистотија и снег, додека функциите за контрола на стисокот и надолнина ви помагаат да одржувате стабилна патека.

Почетната цена е повисока од 39.000 долари што некои очекуваа.

Сепак, не е далеку зад погонот на сите тркала на VW ID.4 Pro (44.440 долари) или Ford’s Mustang Mach-E Select (43.895 долари) и претставува малку подобро инвестирани пари во однос на конкуренцијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Peugeot Partner Rapid

Први фотографии на рестилизираниот BMW Series 3

BMW M4 Coupe 50 Jahre BMW M

BMW M3 Edition 50 Jahre BMW M

Audi A1 Allstreet

Deep Blue C385

И официјално BMW M4 CSL

BMW ја претстави подновената Series 3

Подновена Mazda MX-30