Супер батерија од Кина за автономија до 1.000 km

Кинескиот CATL моментално е рангиран како најголем производител на батерии во светот.

Компанијата неопдамна објави дека започнала со производство на еден од своите водечки производи наречен Qilin Battery, а исто така откри кој електричен автомобил ќе биде првиот што ќе има корист од новата батерија.

Според повеќе кинески медиуми, CATL успешно ги спроведе сите тестови за масовно производство на својот Qilin.

Главната причина за успехот е поголемата енергетска густина, до 255 WH/kg. Меѓу квалитетите на новата батерија е и можноста да се вози до 1.000 километри пред ново полнење.

Самото полнење може да се постигне од 10% до 80% за само 10 минути, според унформациите пто ги пренесуваат специјализираните медиуми.

Првото електрично возило кое ќе ги користи овие батерии ќе биде Geely Zeekr 009.

Овој голем кинески миниван веќе изврши тестови со првите прототипови на оваа батерија.

Првите испораки на Zeekr 009 со батерија Qilin ќе започнат во текот на следниот квартал.

Сепак, овој модел нема да биде единствениот со овие батерии бидејќи CATL е заинтересиран за масовно производство.

Се шпекулира и за некои европски производители…

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Alvar Romeo Stelvio и Giullia 2026 добиваат електрична замена

Индустрискиот подвиг на Dacia

Е-велосипед со поголем домет од некои електрични автомобили…

BMW развива електричен мотоцикл со големина на G 310

Kолку се полоши евтините од премиум гумите

Peugeot 408 на тестот за избегнување лос

Tesla најави crash test на Cybertruck

Audi Q2 станува електричен модел

Mazda се приклучува на истражувањето за горива од новата генерација