Светска премиера: Нов Renault Espace: Иста DNK, нова генерација

  • Renault го открива новиот Espace, со SUV става и во конфигурација со 5 или 7 седишта

  • Верен на гените на своите 5 претходни генерации, новиот Espace се прилагоди на времето во кое доаѓа со цел подобро да одговори на барањата на своите корисници.

  • Renault го претставува создавањето на новиот Espace и сите негови квалитети во оригинален краток документарен филм со водечките луѓе на Renault..

Во 1983 година, Renault го претстави Espace, својот прв автомобил за луксузно живеење и уживање. Иако бројни производители се обидоа да го копираат, ниту еден од нив не успеа да го надмине тој револуционерен модел кој низ пет генерации се здоби со статус на вистинска легенда.

Renault сега ја претставува шестата генерација на Espace, нов SUV со 5 или 7 седишта што ќе ја зајакне офанзивата на брендот во сегментите C и D.

Espace започна револуција, презентираше визија за иднината и постојано се менуваше со времето.

Дека навистина е така сведочи атлетскиот и елегантен изглед на новата генерација направена по моделот на SUV креациите, додека верзијата Esprit Alpine внесува примеси на неизвалкан спортски дух.

Верен на гените на своите претходници, Espace сè уште е долго возило со 5 или 7 седишта и нај пространиот модел во понудата на марката.

И одлично е во тој поглед! Изборот на рафинирани материјали и завршни материјали го прават прилично елегантен, а има и други премиум карактеристики како што е најголемиот панорамски покрив на пазарот (површина од 1 м2).

Покрај тоа, патничкиот простор и моторот на новиот Espace можат да се пофалат со најновите напредни технологии кои обезбедуваат максимална поврзаност во возилото и помагаат да се намали еколошкиот отпечаток.

Во споредба со претходната генерација, новиот Espace има помали надворешни димензии, полесен е за 215 kg и е опремен со исклучително ефикасен E-Tech 200 КС целосно хибриден мотор.

Неговата ненадмината мала потрошувачка на гориво (4,6 l / 100 km) е одговорна за досег до импресивни 1100 km, без потреба од полнење на батеријата.

Најефикасниот Espace до сега испушта само 104 g CO2 / km.

Во согласност со понудата на Renault на автомобили за живот и уживање, новиот Espace ги вклучува најдобрите системи за помош при возење и безбедносни карактеристики.

Новиот модел е базиран на посветената CMF-CD платформа на Alliance и е опремен со 27 системи за помош на возачот.

MULTI-SENSE и 4CONTROL Advanced, системот за контрола на управувањето на четири тркала на Renault, го подигнуваат уживањето во возењето на ново ниво.

Нарачките за новиот Espace започнуваат во пролет 2023 година.

„Новиот Espace е клучен модел: тој е гаранција и потврда за идниот пазарен подем на брендот.

Во него се рефлектира духот на претходните пет генерации преку супериорен дизајн, удобност, просторност и осветлување.

Сепак, новата генерација е рафинирана за да ги задоволи барањата на новите клиенти, опремена е со исклучителен хибриден мотор и обезбедува уникатно мултимедијално искуство“.

Фабрис Камболив (Fabrice Cambolive), првиот човек – извршен директор на брендот Renault.

Погледнете го видеото овде

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Chery TJ-1

Премиера на новите модели на BMW Series 5 и BMW i5

Opel ja претстави новата Corsa

Подновен Mercedes GLS

Geely Boyue Cool

Saleen SA-40 Mustang Speedster Anniversary Special

Hyundai Sonata модел за 2024-та

2024 Range Rover

Кампања за електрификација: „ Pumped with energy (Исполнета со енергија) – Opel Mokka Electric“