Takata му стави „сол на опашот“ и на McLaren!

Производителот на воздушни перници од Јапонија -Takata од поодамна е на првото место на листата на најголеми отповици во историјата на автомобилската индустрија, a најнова нивна „жртва“ е McLaren.

Кога еден производите на мали серии на супер автомобили ќе отповика дури 2.792 автомобили, тогаш е јасно дека повеќето сопственици на нивните модели ќе мораат да имаат вонредна посета на сервисите на компанијата.

Со отповикот се опфатени моделите: MP2-12 произведени во  2012 и во 2013 година, 650S произведени помеѓу 2014 и 2016 година, 675LT произведени 2015 и  2016 година како и примероци од моделот 570 произведени помеѓу 2015 и 2017 година.

Статистичките податоци покажуваат дека досега, поради неисправни воздушни перници на производителот Takata, ширум светот  живот загубиле 24.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Србија патарините поскапеа за 12%!

DS 3 Crossback совршен почеток одличен на EuroNCAP тестот

Škoda Scala воодушеви на EuroNCAP тестот!

Екологија- Ford рециклирани пластични шишиња за подници во автомобилот

VW T-Cros со пет ѕвездички на Euro NCAP Crash Test

До 2025 година VW ветува 36.000 полначи за EV на просторот на Европа!

Наредната зима сообраќајниците наместо со сол ќе се посипуваат со шеќер

Range Rover Evoque пет од пет ѕвезди на тестот за безбедност

Citroën C5 Aircross со максимална оценка за безбедност