Тesla Cybertruck само за пазарот во САД

Cybertruck   е дизајниран според американските спецификации, бидејќи е невозможно да се создаде вакво возило за глобални потреби“, рекол Илон Маск.

По некое време, шефот на Tesla зборуваше на темата Cybertruck, заедно со моделот Roadster, секако најочекуваниот електричен мотор со четири тркала на планетата.

Маск уште еднаш потврди дека продажбата дефинитивно нема да започне оваа година, туку следната година, како и дека производството на футуристичкиот електричен pick-up модел ќе добие интензитет само во 2023 година.

Јужноафриканскиот милијардер рече дека постои голема шанса овој Cybertruck да не биде достапен надвор од САД, бидејќи едноставно постојат правни бариери.

„Тешко е да помине таков модел во Европа“, истакна Елон Маск, повикувајќи се на построгите норми во однос на хомологацијата на возилата за локалниот (европскиот) пазар.

Од појавувањето на  Cybertruck  , неколку (првенствено германски) медиуми пишуваат дека нема шанси таков пикап да се продава на Стариот континент поради неговите остри линии, што би било крајно опасно за пешаците, велосипедистите и другите многу ранливи учесници во сообраќајот. Покрај тоа, Европејците не се особено заинтересирани за пикапи од шест метри „XL“.

Сепак, постои шанса европските купувачи, како и другите надвор од Америка, да имаат можност да го купат помалиот, покомпактен Cybertruck.

„Најверојатно ќе направиме интернационален  Cybertruck, кој ќе биде помало возило, нешто како мал пакуван Вулверин (Wolverine)“, рече првиот човек на Тeslа.

Останува нејасно што мислеше тој мислејќи на Вулверин.

Ова е името за еден од роботите што служи во фабриката на Тeslа во Калифорнија, и секако е именуван по познатиот лик од стриповите Икс -Мен (X -Man) – Вулверин.

Илон Маск, исто така, потврди дека нарачките „одамна надминаа половина милион“ и дека верува дека годишното производство на Cybertruck  ќе биде најмалку помеѓу 250 и 300 илјади возила, а веројатно и повеќе од тоа…

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Автомобил на годината за 2022: новиот PEUGEOT 308 – финалист

Италија не ска да ги забрани моторите со внатрешно согорување од 2035

Отповик во Maserati –Можно протекување на гориво и пожар!

Познати финалистите во Изворот „Автомобил на годината во Европа“ за 2022

Во наредните 7 дена пониска цена на бензините, дизелот без промени

Дигиталната презентација на подновената ŠKODA KAROQ закажана за утре

Русија со акцизи за еко- горива налик на тие за за нафтени деривати

Владата на Јапонија со финансиска поддршка за производителите на чипови

Офанзива на Alfa Romeo во наредниот период