Tesla ги запре нарачките од Европа и Кина за pick up моделот Cybertruck

Засега, Американците сè уште ја имаат „привилегијата“ да нарачаат сопствен примерок на електричниот pick-up Cybertruck, што се уште не влегол во сериско производство…

Кога Илон Маск (Elon Musk)  го претстави овој необичен електричен pick-up пред неколку години, 250.000 нарачки беа веднаш доставени за Cybertruck. Оттогаш, бројот постојано расте.

Во јуни 2020 година американскиот бренд потврди дека имаат 650.000 нарачки, а во мај минатата година се појави информација дека се стигнати дури еден милион резервирани примероци!

Новите гласини покажуваат дека Tesla сега има 1,5 милиони нарачани за Cybertruck единици, што е многу повеќе од она што Tesla ќе може да го произведе и испорача во догледна иднина.

Затоа, се чини логичен чекор да се спречат понатамошни нарачки од Европа и Кина, региони кои не се примарна цел за електричен pick up.

Да потсетиме, Cybertruck ќе се произведува исклучиво во фабрика во Тексас, а јасно е дека Tesla нема да може годишно да склопува повеќе од 100.000 единици од овој модел.

A и тоа е под големо прашање, бидејќи на фабриката ќе и треба малку време да се развие и да почне да функционира со полна брзина.

Кога ќе започне производството на Cybertruck?

Илон Маск на почетокот на годината потврди дека рокот е поместен за 2023 година.

Сепак, дури ни милијардерот не бил целосно сигурен дека тогаш ќе започне производството.

„Има многу проблеми во синџирот на снабдување на кои не можеме да влијаеме. „Се надевам дека првите примероци ќе излезат од фабриката на почетокот на следната година“, изјави Илон Маск.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По кинеската и полицијата во Берлин со право во грижа поради Tesla камерите

JAGUAR  – Преминува од 3- годишна на 5- годишна гаранција

Шефот на Tesla: Финализиран дизајнот на серискиот Cybertruck

Наскоро обновен DS Crossback

Отповик за 61,000 возила на BMW

И за Американците бензинот станува прескап – Њујорк укинува дел од данок на фосилно гориво

Марко Блажевски освои подиум на Twingo EUROCUP 2022 на реномираната патека  RED BULL RING

Twingo Cup викендов се вози во Австрија

Corvette Z06 70th Anniversary Edition како Pace Car на овогодинешниот Индијанaполис 500