Tesla Model 3 добива конкурент од Geely

Глобалната автомобилска марка од Кина – Geely подготвува сериозна конкуренција на популарниот Tesla Model 3

Привлечна појава, на автомобил со кој кинескиот гигант ги најави големите амбициите да приграби голем дел од колачот на Tesla.

Во моментов Model 3 само се склопува во Кина, но се бараат патишта за локалозирање на производството.

Цената засега е повисока од 74.000 американски долари, што не е малку, а тоа му овозможува и го поттикнува  Geely на локалниот пазар да понуди адекватен одговор со поприфатлива цена.

Станува збор за моделот Geely GE11 кој изгледа футуристички, но сепак дизајнот одличен баланс на елегантната и спортската појава, а во некои делови кај автомобилот се насетува и помошта од  дизајнерскиот центар на Volvo што е дел од кинеската компанија.

– Интересни се рачките на вратите кои се вовлекуваат, а и тоа што недостасуваат непотребните лажни маски, додека димензиите на автомобилот се компактни: 4736 mm должина,  1804 mm ширина и 1503 mm висина, со растојание помеѓу оските од 2700 mm.

Футуристичкиот стил продолжува и во внатрешноста, со светлиот тапацир, огромниот монитор на мултимедијалниот систем….

Електричниот ривал на Тesla Model 3 од Кина е опремен со електромотор моќен 177 КС, а максималната брзина му е ограничена на 150 km/h.

Автомобилот е развиен врз нова платформа, специјално подготвенa да понесе електромотр и батерии.

Секако интересен податок е и дека коефициентот на отпор од 0,23 е за нијанса подобар од тој на Tesla Model 3 0,24.

Во сериско производство Geely GE11 влегува во крајот на првиот квартал на оваа година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руси и се е можно – Од Bentley направил тенк!?

Обновен Citroën Scarabee d’Or првото возило што ја минало Сахара!

BMW i3 -хит за полицајци пожарникари и итна служба…

Баварците ја одбележуваат 35 годишнината на Series 5 со лимитирано издание

Renault Zoe такси што самостојно вози!

Книгата за брендот Bentley поскапа од автомобил на оваа марка!

Посебна серија Smart ForTwo FCE #21- за збогување со бензинците

Porsche Driving Expеrience-нова авантура и промоција на новиот 911 во Македонија

Новиот Alfa Romeo 8 C – Hybrid co 800 KS