Tesla Model 3 стаса во Европа –испораките стартуваат идниот месец!

Најпродаваниот електричен автомобил во досегашната историја, Tesla Model 3, конечно доби одобрување за продажба на пазарите на земјите членки на Европската Унија (EU).

На купувачите во Европа ќе им биде понудена Long Range изведбата со помоќниот пакет на батерии, што, според наводите на производителот нуди автономија на возење со едно полнење од примамливи 500 km.

Се уште не се знае дали Tesla Model 3 за пазатите во EU во понуда ќе ја донесе и  Track Mode, изведбата, што овозможува перформанси на рамниште на Ferrari.

Тоа што на потенцијалните купувачи би можело да им биде пречкае скапото осигурување.

Имено, сопствениците во САД за годишна полиса за осигурување на автомобилот мораат да издојат повеќе од 2800 американски долари, што е речиси идентичен износ како и за Porsche 911.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Honda ја покажа внатрешноста на Urban EV

Volkswagen T-Roc R concept дебитира во Женева 2019

Нов Mini John Cooper Works GP

Новиот Audi Q3 ја доби наградата „Best Cars 2019“

BMW serieѕ 8 во First edition верзија скапа играчка за само 400 одбрани!

Нов Ducati за само 6.000 евра!

Volkswagen Beach Buggy-e премиерно во Женева

Три јубилеи на Porsche: 50 години од моделот 917, 50 години од моделот 914 и 10 години од Panamera

VW има намера да го оживее Moskvich како против удар на Dacia и Lada!