Tesla Model S поминал најмногу во зимски услови

Tesla Model S помина 530 километри на температура помеѓу -10 и -5 Целзиусови степени, што е за 16,4 отсто помалку од рејтингот измерен според WLTP протоколот…

Тоа беше доволно за американската модел да победи на компаративниот тест спроведен во Норвешка, поставувајќи нов рекорд на патот.

Електричната лимузина на Илона Маска (Elon Musk) надмина 28 други електрични автомобили на тест организиран од норвешкиот автомобилски медиум Motor.no.

Моделот на Tesla изгуби само 16,4 отсто од номиналниот опсег според WLTP протоколот, што изнесува 634 километри, и беше единственото возило што ги проби бариерите од 450, односно 500 километри.

Претходниот рекорд беше 521 километар, поставен во 2021 година од Tesla Model 3 Long Range.

Она што е интересно е дека Model S може да оди уште подалеку, но батеријата на тестираното возило можеше да се наполни само до 98 проценти од технички причини пред почетокот на тестот.

Батериите на сите други возила беа 100 проценти наполнети.

За повеќето возила тестирани оваа година, опсегот во реалниот свет при студени временски услови падна за 20 до 30 проценти во споредба со нивните оценки изведена според  WLTP протоколот.

На пример, автономијата на Mercedes-Benz EQE беше „скратена“ за 33,39 проценти на 409 километри, во споредба со вредноста според WLTP од 614 километри.

На тестот учествуваа вкупно 29 електрични возила, така што беше најголем досега.

Возењето беше направено меѓу норвешката престолнина Осло и Хјеркин, на патека долга 365 километри во еден правец.

Покрај Tesla Model S, возилата што покажаа најмали отстапувања од номиналниот опсег беа Maxus Euniq 6 (-10,45 проценти), MG Marvel R (-16,76 проценти), MG 5 (-17,63 проценти), Kia EV6 GT (-17,69 проценти) и Tesla Model X Plaid (-18,23 проценти).

Сите останати имаа загуба на автономија поголема од 20 проценти, а најголемиот „минус“ се однесува на Toyota bZ4X, кој изнесува -35,79 проценти). Вреди да се спомене дека некои возила достигнаа најголема надморска височина на пробната патека, каде температурите се спуштија до -19 степени Целзиусови.

Motor.no тестираше разновидна мешавина на електрични модели, вклучително и кинески модели на продажба во Норвешка, како што се Nio ET7, BYD Han, Hongqi E-HS9, Voyah Free, JAC e-JS4, BYD Atto 3…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Cadillac за оваа 2023 најавува три електрични автомобили

Нова Honda Inspire

Toyota ќе ја забрза електрификацијата

Германците предвидуваат доминација на EV но истите не ги сметаат за посакувани

Alfa Romeo конечно делува како премиум марка

Бензините поскапуваат, додека дизелот поевтинува

Електричниот наследник на Opel Grandland пристигнува идната година

Најпродавани EV на планетава во 2022 година- лидер е Tesla

Германија нема да го блокира кинескиот BYD при евентуалното преземање на фабриката на Ford