Tesla најави crash test на Cybertruck

CYBERTRUCK со години доцни на пазарот, но Tesla очигледно не се откажува од развојот…

Досега, и покрај големите ветувања, Теslа покажа многу малку, а таа практика, се чини, се уште трае. Теslа на својот Тwitter профил објави видео од тестот за пад на Cybertruck, но повторно не покажа многу. Видеото е долго 37 секунди, покажува неколку различни тестови, но ниту еден од нив не доаѓа до судир.

Кога се ќе се собере, може само да се заклучи дека Tesla е чекор поблиску до комерцијализација на моделот, како и дека најверојатно наскоро ќе ги објави резултатите од crash test.

Време е, бидејќи Cybertruck беше најавен уште во 2019 година, а и покрај бројните најави и ветувања, до денес на патиштата се забележани повеќе верни копии отколку вистински примероци. Точно, додека Tesla нè „почестува“ во Европа со специјално пиво GigaBier, а во Кина со полнач Cybervault, неодамна во Америка можеа да се видат неколку прототипови со активен 4WS систем за вртење на задните тркала. Дури и Елон Маск (Elon Musk) најави помал круг на вртење од Model Y, што со оглед на димензиите е извонреден дострел.

Најновите информации сугерираат дека ќе видиме сериски Cybertruck оваа година, додека производството треба да се зголеми во текот на следната година. Судејќи според одличниот успех на Ford F-150 Lightning, pick – up моделот на Tesla би можел да биде новиот бестселер, барем во Северна Америка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Автономен автомобил IndyCar ќе пристигне во Гудвуд следната година

Volvo сака драстично да ги намали штетните емисии без да навлегува во процесот на производство

Решение за непрописното паркирање во гаражи:

„Charge On Solar“ на Tesla

Nio ES6 има нова батерија со цврст електролит за опсег од 930 km

Новите безбедносни тестови на Euro NCAP

Аеродинамиката во автомобилската индустрија

Моќните семафори во Германија се контролирани од вештачка интелигенција

Audi сака да користи електрична платформа од друг производител