Tesla отповикува 7600 возила во САД

Производителот на електрични автомобили Теslа повлекува 7.600 возила во САД поради можно расцепување на воздушното перниче на возачот за време на активирањето…

Информацијата ја соопшти Националната управа за безбедност на сообраќајот на патиштата.

Повлекувањето вклучува дел од возилата Model X и Model S кои се произведени во 2021 година, се наведува во соопштението на американската администрација, пренесува агенцијата Reuters.

Писма со известување за повлекување ќе бидат испратени до сопствениците на возилата до 7 јануари, пишува агенцијата Tanjug.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Lada во Октомври ја зголеми продажбата во Европа!

Renault Sport го затвора профилот на социјалните мрежи!

Audi e-tron GT прогласен за најубав автомобил на годината

Се интензивира производството на EV во Индија

Volkswagen ќе учествува во најголемиот и најбрз циркус на тркала F1

KIA со рекорден пазарен удел во Европа и најдобар трет квартал во сторијата

Од Polestar со најава за три електрични автомобили до 2024 година

Цената на бензините одат долу, на дизелот расте

Ford Bronco можеби и на пазарите на Стариот континент