Tesla Систем на автономно возење месечината ја препознава како жолто светло на семафор

Американскиот производител на електрични автомобили се обидува да докаже дека има функционален систем за автономно возење, односно им нуди на корисниците да се претплаќаат на опцијата Full Self-Driving за 99 до 199 долари месечно…

Сепак, оваа опција е далеку од совршена. Неодамна, возачот на Teslа го сподели својот практичен пример.

Се чини дека системот регистрира полна месечина како жолто светло на семафор и го забавува возилото.

Треба да се напомене дека Месечината беше во ниска позиција, пишува во прегледот на порталите што информираа за оваа ситуација.

 

Директорот на Тesla, Илон Маск досега се пофали со технолошките достигнувања на неговата компанија, но десетици проблеми доаѓаат до секоја ваква новост и функционалност.

Т токму оваа е едно од  нив.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Октански прстени.

Škoda станува марка на непушачи!

Наскоро Boldmen CR 4

Lada Niva Legend 50th Anniversary Limited Edition

Citroën Ami потврден и за пазарот во Велика Британија

Honda со online продажба на автомобили во Јапонија

Новиот управувач на Tesla на тест- Појави сериозни безбедносни ризици

Нова Honda BR-V со 7 седишта

До 2025 година сите Taxi возила во Виена ќе возат на струја!