Tesla во еден ден загуби 80 милијарди долари од својата вредност!

Вредноста на одредена комбинација на берзата може да биде многу незгодна работа, а најдобар пример за тоа е производителот на електрични автомобили Tesla…

Имено, најпознатиот берзански индекс Standard & Poor’s 500 не го вклучи глобалниот лидер во производството на електрични автомобили на најновата листа на компании со најголема вредност.

Илон Маск, најголемиот акционер и директор, изгуби околу 16 милијарди долари во хартии од вредност, додека Tesla Motors  загуби околу 80 милијарди долари од вредноста на компанијата.

Тоа е нешто помалку од една четвртина од вкупната вредност на оваа компанија, што инаку се проценува на сума нешто повисока 307 милијарди долари

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

АвтоВаз произведе 30 милионити автомобил

GM со нов електричен Hummer со нов Crab Mode начин на возење

Hyundai Sonata N Line

Ваков скок може да изведе само Kia

Новиот Tesla Roadster ќе настапи на Нирбургринг 2021

Наједноставно и најевтино амфибија возило

Radical SR10 за тркачи и вистински ентузијасти во големите брзини

Видео: најава за новите BMW M3 и M4

VW ID.3 најпродаван модел во првата половина на септември во Норвешка!