Tesla започнува со производство во Кина

Популарниот производител на електрични возила има за цел да произведе најмалку 1.000 Model 3ѕ неделно во новата фабрика, а цифрата треба да биде достигната до крајот на тековната 2019 година…

Фабриката на Tesla во Кина има за цел да го почне производството веќе овој месец, но не е јасно кога ќе ги исполни зацртаните цели за крајот на годината, како резултат на неизвесностите околу нарачките, трудот и добавувачите, велат извори со знаење околу ова прашање.

Кармејкерот на електромобили од САД има за цел да произведе најмалку 1.000 примероци од Model 3s неделно во новата фабрика до крајот на годината, а распоредот за масовно производство на фабриката е клучен за надежите на Tesla да ја достигне вкупната стапка на производство на годишно ниво на 500.000 возила до крајот на оваа 2019-та.

Фабриката од 2 милијарди американски долари е првото место за производство на автомобили на Tesla во странство и доби клучни владини одобренија минатиот месец па по распоред  треба да почне со производство во октомври, велат изворите.

„Наша цел е да почнеме со производство во октомври, но вистинскиот обем на производство зависи од многу фактори, вклучително и нарачки од автомобили што ги добивме, перформанси на ново ангажирани работници, синџирот на снабдување….

Па така не е јасно кога можеме да ја постигнеме целта од 1.000 до 2.000 единици неделно “, велат од компанијата.

Tesla Model 3 (made-in-China?) spotted on new Gigafactory 3 test track

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија – Преполни плацови со нови возила купувачите претпазливи

На глобално ниво Renault отпушта 15.000 работници!

Пазарот во Германија полека заздравува

Пресврт: РКЕ со одлука за поевтинување на горивата од полноќ!

Продолжува окрупнувањето во авто- индустријата: Алијанската меѓу Ford и Volkswagen се официјализира

Datsun redi-GO facelift

Најавена новата Nissan Frontier

Еуроимпекс во партнерство со меѓународниот проект во рамките на програмата  „Еразмус +“

Извозната агенција на Италија одобри заем за Fiat Chrysler