Top Gear ги избра најдобрите електрични автомобили

Најдобриот од најдобрите доаѓа од Porsche, а најголемото изненадување е во друга категорија…

До неодамна, во потрага по најдобриот електричен автомобил, обично почнувавa со понудата на Tesla и веројатно не би ни продолжиле понатаму.

Сега, сепак, Tesla Motors не го освојува подиумот во ниту една од категориите Top Gear. Top Gear се труди да се претстави во по-еколошко светло. Тие созреале, а електричните автомобили веќе не се одбивни за нив.

Напротив, тие ја гледаат иднината во нив, а за да го подобрат својот имиџ во јавноста, тие ги избираат дури и најдобрите електрични автомобили. И, во тој избор, најинтересно е што во категоријата најразновидни возила, Polesta победи како најдобар all-rounder.

Списанието го „фали“ иновативниот дизајн, ентериерот, минималистичкиот екстериер и многу забавната динамика на возење. Очигледно многу им се допадна Швеѓанецот со кинеска идентификација. „Polestar 2 се издвојува. Не затоа што е совршен, туку поради неговиот елегантен карактер што му дава малку душа.

Ако иднината на електричните возила се заснова на такви пионерски обиди, тогаш иднината е навистина светла. И како ѕвездата што го носи неговото име, Polestar го предводи патот“, рекол Том Форд пред„ Top Gear „истурајќи“ пофални оди!

Да речеме и дека апсолутен победник бил моделот  Porsche Taycan во изданието Cross Turismo. Погледнете ја целата приказна за најдобрите електрични автомобили во видео записот што е во прилог на оваа информација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Genesis од летото во Европа

Touring Superleggera најавува нов спортски автомобил

Најавен Hyundai AX1

Според најавите, Се продава Alfa Romeo Autotutto

Mercedes Benz SLS AMG Electric drive на продажба

Fiat 500-e одличен на тестот на „северниот елен“

Трамвај излетал од шини- присебен возач ги сочува и возилото и животот

Моторот на Aurus ќе се вградува и во авиони!

Bugatti Chiron рачно изработен од глина