Toyota Corolla Cross за Европа

Toyota ја претстави целосно новата Toyota Corolla Cross, која за прв пат носи просторност, практичност и ригидна конструкција во SUV-сегментот C…

Не само што новиот SUV го комплетира семејството Corolla – заедно со hatchback, Touring Sports и лимузина изведбата – туку ја надополнува и гамата на SUV модели на Toyota. Со новиот модел, Toyota сега им нуди на клиентите најширока палета на SUV модели на европскиот пазар.

Надградувајќи се на филозофијата на Toyota TNGA (Toyota Global New Architecture), Corolla Cross е горд на најновата верзија на платформата GA-C во однос на дизајнот, распоредот, технологијата и динамиката на возење.

Моќниот и робустен изглед на новиот SUV на Toyota е прилагоден специјално за европскиот пазар, со уникатна комбинација на склопови на фарови и задни светла кои ја надополнуваат двојната трапезоидна решетка на ладилникот, истакнатите, тридимензионални браници и цврстата градска SUV кабина.

Во однос на димензиите, Corolla Cross е долг 4460 mm, широк 1825 mm, висок 1620 mm, со растојание помеѓу оските од 2640 mm.

Сместена е помеѓу Toyota C-HR и RAV4 во срцето на европскиот сегмент C-SUV, кој е многу конкурентен, нудејќи удобност, конфор и разновидност кои се клучни за активните семејства со деца.

Внатрешноста нуди исклучителна прегледност за сите патници, доволно простор за главата и нозете и напред и назад, големи отвори на вратите и чувство на просторност обезбедено од панорамскиот подвижниот покрив. Багажникот се карактеризира со полесно товарење благодарение на обликот и големината на неговиот отвор за товарење на големи предмети како колички или велосипеди.

Нов, хибриден систем од петта генерација

Corolla Cross е првиот модел на Тоyotа кој има нов, хибриден систем од 5-та генерација. Целосниот хибриден погон на Toyota од 5-та генерација со автоматско полнење и погон на предните тркала (FWD) или паметниот погон на сите тркала (AWD) се потпира на своите претходници со поголем вртежен момент, поголема моќност на електричниот мотор, поголема ефикасност и поголемо уживање во возењето.

Преносот на енергија е рафиниран со нов систем за подмачкување и дистрибуција на маслото што користи масло со низок вискозитет. Ова ја зголемува ефикасноста и моќноста благодарение на помалите електрични и механички загуби. Со најновите верзии на литиум-јонски батерии, новиот пакет батерии е помоќен и 40% полесен од порано.

И електричниот и бензинскиот мотор се подобрени, па вкупната максимална моќност на целиот систем е зголемена за повеќе од 8%.

Новиот 2,0-литарски хибриден погон со погон на предните тркала испорачува 146 kW / 197 КС, а забрзувањето од 0-100 km/h трае 8,1 секунди.

Верзијата AWD-i располага со дополнителен, моќен електричен мотор на задната оска со завидни 30,6 kW. Задниот електричен мотор автоматски се вклучува за подобар пренос на енергија на патот, сигурност при возење и безбедност на лизгави површини. Опремен на овој начин, Corolla Cross AWD го постигнува истото забрзување како и верзијата FWD.

Подобрени се и возни карактеристики на хибридниот систем од 5-та генерација. Овој систем сега има уште поизразена линеарна карактеристика, е попредвидлив и полесен за контрола при забрзување, бидејќи брзината на возилото е поблиску до брзината на моторот, што резултира со поинтуитивно и природно искуство во возењето. Ова се постигнува со прилагодување на односот помеѓу притисокот на стапалото на педалот за гас и вистинската реакција на погонската единица.

Целосно новата Corolla Cross вклучува голем број напредни технологии. Се издвојува означениот интерфејс (HMI – Human Machine Interface) со најновата мултимедијална технологија, а распоредот на индикаторите е специјално прилагоден на европскиот пазар и се одликува со целосно нова повеќекратна конфигурација, дигитална инструмент табла со 12,3“ и централен мултимедијален екран 10,5 “систем.

Дигиталната инструмент табла од 12,3″ се состои од сосема нов хардвер и софтвер. Екранот е најголем во сегментот и нуди многу простор за прикажување на содржината, големи можности за приспособување на приказот на податоците како што се потрошувачката на гориво, работата на хибридниот систем и системот за навигација.

Благодарение на новиот, побрз процесор, најновиот мултимедијален екран на допир од 10,5 инчи обезбедува можност за безжично поврзување преку Apple CarPlay и Android Auto, како и пакетот Toyota Smart Connect.

Во Corolla Cross, возачите можат да ја искусат удобноста на навигација низ Облакот (Cloud) , примање сообраќајни соопштенија, гласовни инструкции и освежување преку воздух. Дополнително, низа онлајн услуги преку апликацијата MyT вклучуваат анализа на возење, позиција на автомобилот, па дури и далечински управувач на функции како што се навремено поставување на клима уредот и заклучување на вратата.

Целосно новата Corolla Cross е опремена со системот T-Mate, кој ја комбинира најновата генерација на пакети Toyota Safety Sense и други активни системи за помош при возење и паркирање.

Така, не само што го прави возењето полесно и побезбедно, туку ги штити и сите патници во возилото, како и другите учесници во сообраќајот.

Системот за заштита пред судир, за прв пат, нуди потиснување на забрзувањето (Acceleration Suppression ) и при ниски брзини и помош при возење низ раскрсници (Intersection Cut-In Traffic Assist), и подобрена детекција на возила од спротивна насока (Oncoming Traffic) и системот за помош при вртење на раскрсници (Intersection Turn Assist).

Други нови функции во Toyota Safety Sense ги вклучуваат системот за итно запирање на возењето ( Emergency Driving Stop System -EDSS) и „освежување“ преку воздухот (Over The Air – OTA), кој помага да се ажурираат сите најнови верзии и се додаваат нови во текот на животниот век на возилото.

Дополнително, направени се подобрувања на адаптивната контрола на патувањето со адаптивна контрола на патувањето со целосен опсег на радарот (Full Speed Range Adaptive Cruise Control – FSR ACC), помош за oдржување во лента (- Lane Trace Assist LTA) и помош за патни знаци (Road Sign Assist – RSA).

T-Mate нуди помош за мониторинг (следење) за слепите точки (- Blind Spot Monitor BSM), помош за безбеден излез (Safety Exit Assist SEA), адаптивен систем за долго светло (Adaptive High-Beam System -AHS), помош при паркирање на Toyota, со напреден парк систем на  (Toyota Teammate Advanced Park), панорамски поглед приказ на возилото (Panoramic View Monitor – PVM), предупредување за сообраќај од страните одзади со автоматско сопирање (Rear Cross Traffic Alert with Automatic Braking – RCTAB) и Интелигентен сонар за пречки – (Intelligent Clearance Sonar – ICS ).

Дополнително подигајќи го и онака високото ниво на пасивна безбедност на високо-ригидната GA-C платформа на новата Corolla Cross, новото предно централно воздушно перниче има улога да спречи судир помеѓу возачот и совозачот во случај на страничен судир.

Од претставувањето на моделот во 1966 година, ширум светот се продадени повеќе од 50 милиони Toyota Corolla.

Новата Corolla Cross дополнително ќе го зајакне присуството на Toyota во C-сегментот и ќе придонесе за амбициозната цел на Toyota да продаде 400.000 возила, што претставува пазарен удел од 9% во најсилниот сегмент во Европа до 2025 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Subaru STI E-RA Concept, Solterra STI Concept, WRX STI Concept и Levorg STI Performance Concept

Нова Honda HR-V за САД

Новиот Peugeot 4008 доаѓа 2023 и во електрифицирано издание

Јeep Renegade 2022

Dacia Bigster пристигнува годинава

Haval KuGou

Нов Citroën C5 Aurcross SUV: Апсолутен комфор во понаметлив и попрестижен дизајн

Промоцијата на Volkswagen ID.Buzz најавена за 9 март

Hybrid BMW Series 7 со 560 КС