Toyota фабрички ќе ги преработува своите половни возила

Производителите и увозниците на автомобили имаат некои идеи секој ден, но тие ретко се толку интересни за да станат светски вести, а потегот на Toyota во В. Британија е дефинитивно тоа и е на пат да ја промовира новата услуга….

Британскиот магазин Autocar пишува за одлуката на филијалата да им понуди на клиентите опција за преработка на користени возила.

Под името услуга за мобилност Kinto, ова ќе биде една од можностите, а идејата е автомобилот да се земе по првиот циклус на користење, како што е лизинг, а потоа да се врати во фабриката.

Таквите возила ќе биде темелно реновиран и подготвен за вториот циклус на употреба, пишуваат специјализирани портали.

Toyota може да го направи тоа повторно пред автомобилот да го достигне крајот на својот животен циклус и да заврши со рециклирање.

Ова може да вклучува вградување нови компоненти, но и повторна употреба на делови од возилото кои се уште се во добра состојба, обновување на батериите и многу повеќе.

Програмата моментално се фокусира на фабриката на Toyota во Барнстон, која локално ги произведува Hatchback моделот Corolla и караван изведбата на истиот модел.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Renault го предава својот имот во Москва на Русите кои таму ќе произведуваат Moskvich

Прв држава со регистерска табличка налепница

Електричниот Fisker Pear на нови слики

Mobilize Duo како наследник на Renaulta Twizy

Bentley  бара промена на лимитите за В категорија (возачка)

Toyota Land Cruiser eден од „најдолговечните“ модели на пазарор распродаден за две години однапред

Mercedes најави ексклузивен бренд Mithos

Pagani C10 дебитира на 12 септември

Ferrari го стави Џастин Бибер на „Црна листа“