Toyota ја претстави унапредената GR Supra за 2021 со 387 КС

Aвтомобилскиот гигант од Јапонија – Toyota ја претстави GR Supra верзијата со 3,0-литарски мотор, со шест цилиндри, што наместо  340 испорачува впечтиливи 387 КС…

Ако се изземе Supra GT4 која е направена само за тркачките патеки, најсилната Supra од петтата генерација што може да се вози на отворен пат доби 3,0-литарски бензинец со шест цилиндри со поголеме моќ ( наместо ако досега 340 КС, испораува 387 КС и 500 Nm максимален вртежен момент).

Паралелно со претставувањето на оваа „топ“ верзија, Toyota ја претстави и поевтината GR Supra со 2,0-литарски и четири цилиндри турбобензинец со 258 КС.

Во Gazoo Racing, спортскиот одел на Toyotа, покрај интервенцијата врз biturbo моторот на BMW, чии потенцијал на задната оска и понатаму се пренесува со ZF осум степениот автоматски менувач, се погрижија и околу адаптивниот систем на потпирање и управувачкиот систем.

 

Помоќната варијанта на Supra од 0 до 100 km/h забрзува за впечтливи 4,1 секунди и сосема сигурно може да постигне значително повеќе од електронски ограничените 250 km/h.

Без оглед на изборот на мотор и пакетот на опрема, потенцијалните купувачи на GR Super, која ќе се најде во продажба од јуни, ќе можат да сметаат на 8,8-инчен екран од инфозабавниот систем.

Покрај тоа, во Toyota подготвија и уште неколку уште побогати опциони пакети со кои пристигнува и врвниот аудио систем со 12 звучници и неколку безбедносни и системи за асистенција на возачите.

Ексклузивитетот му припаѓа на бројно ограничениот модел GR Supra A91 Edition кој ќе биде понуден само во 1.000 примероци.

Автомобилот ќе биде достапен во две бои, Nocturnal Black или Refraction Blue, а последната ќе биде ексклузивна за овој модел.

Кога станува збор за екстериерот, GR Supra A91 Edition ќе добие карбонски детали, како што се куќиштата за ретровизорите и задниот спојлер.

Испораките на 2021 GR Supra започнуваат во јуни, а Toyota се уште не ги открива цените за ниту еден од своите атрактивни „спортисти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Subaru WRX S4 STI Sport #

Најлуксузниот автомобил на Корејците доби ексклузивна варијанта

Porsche 718 Cayman GT4, 718 Spyder и 718 Cayman GTS 4.0 со автоматски менувачи

Twitter овозможи работа од дома за секогаш на вработените !

2021 Bentley Bentayga освежување за бестселерот на марката!

Новиот Stratos влегува во производство, премиерата во септември

„Милиони животи да се спасат на патиштата“- Жан Тод

Nissan го лансира специјалниот GT-R50 Italdesign вреден над милион долари !

Volkswagen Arteon coupe: евтина алтернатива на Audi A5 или нешто повеќe?!