Toyota Yaris Автомобил на годината во Европа за 2021

Штотуку и официјално е објавено кој го е победникот на изборот за Европски автомобил на годината 2021 година….

За потсетување, во финалето на Европскиот автомобил на годината 2021 се најдоа Citroen C4, Cupra Formentor, Fiat 500e, Land Rover Defender, Škoda Octavia odakoda, Toyota Yaris и Volkswagen ID.3.

Денеска е објавен победникот на овој престижен избори, а тоа е новата Toyota Yaris.

Само како информација ќе потсетиме на податокот дека Жирито се состои од 59 новинари од 22 европски земји, и на тоа дека Peugeot 208 беше носител на оваа титула за минатата 2020 година.

На крај ќе потсетиме и дека ова e  трета титула „крал на Европа“ за Toyota, oд што втора за моделот Toyota Yaris  што претходно со оваа титула се закити со моделот од својата прва генерација во 2000 година. Во меѓувреме Автомобил на годината на Стариот континент во 2005 година беше и Toyota Prius.

Список на сите претходни добитници:

1964 Rover 2000

1965 Austin 1800

1966 Renault 16

1967 Fiat 124

1968 NSU Ro80

1969 Peugeot 504

1970 Fiat 128

1971 Citroën GS

1972 Fiat 127

1973 Audi 80

1974 Mercedes-Benz 450

1975 Citroën CX

1976 Simca 1307-1308

1977 Rover SD1

1978 Porsche 928

1979 Simca Horizon

1980 Lancia Delta

1981 Ford Escort

1982 Renault 9

1983 Audi 100

1984 Fiat Uno

1985 Opel Kadett

1986 Ford Scorpio

1987 Opel Omega

1988 Peugeot 405

1989 Fiat Tipo

1990 Citroën XM

1991 Renault Clio

1992 Volkswagen Golf

1993 Nissan Micra

1994 Ford Mondeo

1995 Fiat Punto

1996 Fiat Bravo

1997 Renault Scenic

1998 Alfa Romeo 156

1999 Ford Focus

2000 Toyota Yaris

2001 Alfa Romeo 147

2002 Peugeot 307

2003 Renault Mégane

2004 Fiat Panda (nuova)

2005 Toyota Prius

2006 Renault Clio

2007 Ford S-MAX

2008 Fiat 500

2009 Opel Insignia

2010 Volkswagen Polo

2011 Nissan Leaf

2012 Opel Ampera/Chevrolet Volt

2013 Volkswagen Golf VII

2014 Peugeot 308

2015 Volkswagen Passat B8

2016 Opel Astra

2017 Peugeot 3008

2018 Volvo XC40

2019 Jaguar I-Pace

2020 Peugeot 208

2021 Toyota Yaris

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Bentley со електричен SUV во 2025

До идниот понеделник бензите ќе се продаваат по „стара“ цена а дизелот поскапе

Tesla го одложи отворањето на фабриката во Германија

Niva Travel и Legend ќе се склопуваат на иста производна лента

Ford во Романија вложува 300 милиони долари

Dacia Duster доцни со ре-дизајнот!

VW Golf во март најпродаван автомобил во Европа- Кралот не се дава!

Alfa Romeo по трет пат избрана за „Најдобар бренд во сите класи“

Русија воведува квоти за „зелени“ автомобили