Три децении на култната Mazda MX-5 (Miata)

Иконата израсна во овие три децении а се почна со идеа за пристапен родсер за многу забава во возењето, но успехот е енормен и ги изненади и најголемите оптимисти во Mazda станувајќи најуспешен автомобил во сегментот

Актуелната четврта генерација на моделот плени помеѓу обожавателите со исто толку шарм како и првата.

За 30-годишниот јубилеј на Mazda Classic – Музејот на автомобили Frey од 12 мај 2019 до јануари 2020 година, ќе има специјално претставување на сите четири генерации Mazda MX-5.

Рецептот за успешната еволуција на овој кабриолет, чиј главен концепт остана ист, беше омилен за љубителите во текот на годините – мала тежина, мотор поставен напред и погон на задните тркала и секако многу забава во возењето за пристапна цена!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Cupra Concept подготвена за Салонот во Франкфурт

Се враќа „монструмот“ Saleen 7 и пристигаат и два новитета!

Во Италија испитуваат со нова максимална брзина на автопат 150 km/h

И Toyota со Rover -концепт возило за освојување на нови планети!

Погонскиот мотор на Porsche за Formula Е

Новиот BMW X6 M пристигнува 2020

C8 Corvette – 2020 дебитира под името Stingray!?

Слеп механичар со полн гас возел низ пустина!

Најбрза куќа- колиба на тркала!