Тркач на струја со 400km/h што со едно полнење на батерии поминува 1000km

Бурата што се крена околу електричниот спортски crossover моделот  Cybertruck, колку и да има позитивни, предизвика и негативни реакции, но во секој случај и помогна на компанијата Tesla да стане центар на вниманието во светот на автомобилската индустрија …

Илон Маск (Elon Musk) то го искористи за најава на еден единствен проект на неговата компанија Tesla Motors.

 

Станува збор за Tesla Roadster, ултра спортски автомобил со две седишта, со каросерија изработена од лесен, но ултра цврст композитен материјал.

Се разгледуваат, во моментов, две концепции на покрив што се преклопува, со електрично – хидрауличен механизам и на симнување и ставање.

 

Со два електромотори, за предните и за задните тркала, со вкупна инсталирана сила од 1900 kW и навистина тенковски максимален момент на вртење од 10.000 Nm, што се напојува од литиум јонски батерии со капацитет од  200 kWh, постигнува импресивни перформанси.

Така Тesla Roadster од 0 до 100 km/h ќе забрзува за нешто под две секунди, а ќе постигнува максимална брзина од 400 km/h.

Во однос на автономијата на возење со едно полнење на пакетот батерии од Компанијата најавуваат дури изминати 1000 km (секако со нормално возење согласно со сообраќајните прописи).

Цената на основната верзија (без доплатите) изнесува  200.000 американски долари.

Веќе сега се прифаќаат резервации за овој електричен ултра спортист, но тука постои и едно изненадување,  потенцијалниот купувач за резервација треба да уплати  50.000 долари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Volkswagen ID.4 дебитира во април на салонот за автомобили во Њујорк

Лажен Ferrari поскаш од оригинлен, нов!

Годинава се очекува промоциј на нови BMW M3 и BMW М4

Renault на годинешниот Rally Dakar настапи и со хибриден камион!

И возилата може да се одбранат од хулигани докажа Тesla Model 3„

Jaguar Land Rover со седишта што симулираат „џогирање“

Најпродавани автомобилски брендови во 2019 според focus2move!

По рекордната 2019 Lamborghini со големи планови за 2020 година

Познатото лондонско такси и во Токио!