Tркачки Maserati MC20 GT2

Maserati го најавува официјалното пристигнување на тркачкиот модел MC20 GT2 со два рендери.

Тркачкиот MC20 GT2 ќе се појави следната година, во шампионатот на европската серија Fanatec GT2. Заснована на серискиот MC20, оваа верзија на GT2 ги исполнува прописите на FIA како незаконски тркачки автомобил со едносед и е придвижуван од верзија на новиот 3.0 литарски V6 мотор со twin турбо на Maserati. Неговата моќност допрва ќе биде објавена, иако Maserati истакнува дека во моментов се развива основна верзија со 630 коњски сили.

Тој е поврзан со шестстепен секвенцијален тркачки менувач, додека силата се испраќа на задните тркала. Има и механички диференцијал со ограничено лизгање, тркачка каросерија хомологирана GT2, тркачки појаси со шест точки, волан од карбонски влакна, камера во автомобилот, клима уред, прилагодлив тркачки ABS, монитор за притисок во гумите…

Некои од додатоците се опционални и Maserati вели дека се можни дополнителни промени на опремата за време на развојот на возилото. „Ние сме водени од нашата страст, и на патот и на патеката“, коментира Давиде Грасо (Davide Grasso), извршен директор на Maserati. „Имаме долга историја на врвен мотоспорт од светска класа и горди сме што се тркаме со извонредниот MC20. Трките отсекогаш биле природното живеалиште на Maserati и сега, и во европскиот шампионат во Fanatec GT2 и во Formula Е шампионатот, брендот прави нов почеток од своите корени за да ја гради иднината“.

Официјалното мотоспортско деби на Maserati MC20 GT2 е планирано за следната година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Bentley Dezervator со лифт го искачувате автомобилот на кат во гаражата до станот

Porsche Vision Gran Turismo Spyder

Која автомобил најчесто се појавува во филмовите

Hennessey Venom F5 Roadster

Lucid Air Sapphire

Електричниот Zeekr 001постави нов рекорд во дрифт за EV

Aston Martin V12 Vantage Roadster

Британец бил сопственик на дури 55 автомобили на FIAT

Czinger 21C V Max