Целата серија на KTM RC 8 C – Распродадена за само две минути

Австрискиот производител на мотоцикли неодамна собори интересен рекорд, а за тоа не ни требаше да оди на патеката…

Имено, спортскиот мотоцикл RC 8 C на KTM наменет исклучиво за трки беше распродаден за само две минути. Тоа на компанијата и донесе добивка од над 9 милиони евра!

Машината напојувана од единица од 899 кубни сантиметри која испорачува моќ од 127 КС е направена за да им овозможи вистинско MotoGP искуство на возачите кои, за жал, нема да имаат можност тоа да го доживеат во вистинска трка.

Тежи околу 160 kg и достигнува максимална брзина од околу 260 km/h.

КТМ направи вкупно 200 примероци, а нивната продажба започна на 27 октомври во 13:00 часот. Само 120 секунди подоцна, сите примероци ги добија своите сопственици!

Ова е втора серија на RC 8 C, првата е направена во 2021 година.

Потоа беа произведени 100 примероци, кои беа распродадени за 4 минути и 32 секунди.

Годинава тој рекорд беше соборен и тоа на импресивен начин.

Промените на новиот модел се главно под кожа.

Од ажурираните компоненти, има некои внатрешни делови на агрегатот, поголема компресија и прилагодена електроника.

Засега можеме само да претпоставуваме дали KTM ќе подготви нова серија од овој модел.

Сè што знаеме е дека секоја идна ќе се распродаде за неколку минути.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Wolverine XS 800 необичен крузер со впечатливо широки задни гуми!

Praga го преставува ексклузивниот ZS 800

Ducati DesertX добива turn-by-turn навигација

Прастар мотоцикл Harley-Davidson од 1908 година е продаден за 860.000 евра

Husqvarna Norden 901 Expedition пристигнува оваа година

Првиот Suzuki на струја и на две тркала пристига во 2024

Произведени еден милион КТМ мотоцикли

Ducati почна со производство не електричен мотоцикл

Harley-Davidson во целост преминува на струја