Цените на бензините повторно растат, дизелот поевтинува

Од РКЕ ги одредија новите малопродажни цени на горивата на пумпите во нашата земја, па така од ноќеска на полноќ бензините ќе поскапат, додека дизел горивоти ќе има пониска цена од досегашната…

Регулаторната комисија за енергетика на Македонија (РКЕ)  ја донесе својата најнова одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,09 % во однос на одлуката од минатата недела.

Согласно методологија за утврдување на цените, РКЕ одлучи да ја намали малопродажната цена на Еуродизелот за еден денар, додека цените на бензините Еуросупер БС-98 и Еуросупер БС-95 поскапуваат за половина денар.

Тоа во апсолутни бројки значи дека од полноќ цената за литер Еуросупер БС-95 ќе изнесува 95 денари, литар Еуросупер БС-98 ќе се продава по цена од 97 денари, а литар Еуродизел ќе чини  85 денари.

Од РКЕ истакнуваат дека референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување во просек кај бензините за 0,7 проценти, а кај дизелот намалување за 2,7 проценти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Audi вложува уште 300 милиони евра во својата фабрика во Унгарија

Hyundai и KiA во проблеми поради дизелот

До 2030 година во ЕУ ќе има над 60 милиони електрични автомобили

Половина од постојките за полнење на EV во Европа се лоцирани во две земји

Stellantis го запира производството во погоните во Рен поради недостаток на чипови

Tesla ги поскапи автомобилите во САД поради инфлација

Во Шпанија ќе се произведуваат новите генерации на електрични модели на Ford

VW е нова жртва на недостаток на полу проводници во светот на автомобилите

Гига фабриките на Tesla во Тексас и Берлин просто „горат“ милијарди долари !