Црвената униформа и Шумахер – повторно заедно!

Формула 1 возачот Нико Хулкенберг, верува дека синот на седумкратниот Ф1 шампион, Михаел Шумахер, наскоро ќе го оживее ликот и сеќавањата на неговиот татко од минатото во Ф1.

Хулкенберг верува дека 2021 година е моментот кога Мик Шумахер ќе се пробие до Формула 1.

20 годишниот Шумахер моментално се пробива низ сите категории во Формула и неговите перформансите ветуваат дека може да се обвистини она што го рече и Хулкенберг.

„Сигурен сум дека Мик ќе го видиме во Ф1, 2021 година. Се разбира, мора да се видат и условите низ кои тој ќе напредува. Очекувањата од него веќе сега се големи, а тоа не е нималку лесна работа. Доколку се суди од далеку, тој досега работи одлично. Тој неодамна дојде и до првата победа во Ф2 (во СПА)“, истакна Хулкенберг.

По падот на формата кај Себастијан Фетел оваа сезона (ако победи на последното ГП) сепак Ферари разгледува поттајно опции и за промена на возачкиот кадар од 2021 година, што одлично оди во прилог на предвидувањето на Хулкенберг, дека младиот Мик може да дојде на голема врата во Ф1.

Неговиот татко се уште се опоравува од повредите кои ги заработи скијајки на француските алпи пред неколку години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Renault Talisman отстапува место на електрична лимузина!

BMW M4 GT3 е подготвен да се упати на тркачките патеки

KIA Sonet нов SUV од Кореја но не и за европскиот пазар!

Subaru WRX S4 STI Sport #

Новиот Stratos влегува во производство, премиерата во септември

„Милиони животи да се спасат на патиштата“- Жан Тод

Nissan го лансира специјалниот GT-R50 Italdesign вреден над милион долари !

Скроен планот за старт на Formula 1 сезоната!

Нашите Твинговци со два тима во ТОП 10 на трката во издржливост на Endurance Race LEMA Гробник