Уловен новиот Ferrari FXX K Evo

На познатата патека Нирбургринг, снимен е нов супер спортски модел на компанијата Ferrari…

На тркачката патека во Германија фотографиран е нов модел облепен со ленти и фолии за камуфлирање и кој делува дека е во завршна фаза на тестирањата.

 

Засега се претпоставува дека станува збор за новиот FXX K Evo модел, но се уште нема никакви официјални информации од страна на производителот – Ferrari.

Тоа што е познато е дека стандардниот FXX K Evo модел има мотор со 12 цилиндри поставени во форма на латинската буква  V, со моќ од 1000 КЅ и дека создава сила за „лепење до подлогата“ за 75% поголема од  LaFerrari моделот, па така не знаеме на кој начин Ferrari ќе успее дополнително да го подобри и засили овој модел.

Како и да е ќе треба да се почека на официјалните соопштенија на компанијата од Маранело во врска со овој модел и да видиме кои се тие новитети што не очекуваат.

Инаку информацијата е опремена од „шпионски“ фотографии што се објавени на популарниот интернет портал Carscoops.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претставенa новата генерација на BMW Series 3 Touring

Fiat Toro и Fiat Argo Selection

Промовирана KIA K7 Premier

Пробно производство на Aston Martin DBX

Bentley Flying Spur – ново остварување на супер луксузот

Mercedes-Benz GLB – Нов авантуриста на сребрената ѕвезда!

Новата генерација на Лилипутанецот на струја Renault Zoe со автономија од 400km

Тesla доби ривал од Кина-се вика XPeng P7

Новиот Land Rover Defender на финални тестирања во Кенија!