Уникатен блиндиран Porsche 911

Во музејот на  производителот на супер спортски автомобили од Цуфенхаузен, во Германија се наоѓа  уникатен примерок на моделот 911 Carrera од генерацијата 996 ….

Пред крајот на мионатиот 20 век, блиндираните возила беа хит, пвеќе одошто било неопходно, особено меѓу славните лица, а Porsche одлучи да се   покаже и на тоа поле.

Резултатот е еден и единствен.

Така во кратки зборови би се опишал блиндираниот Porsche 911 Carrera од генерацијата 996.

Производителот од Штутгарт направи единствен концепт на блиндиран модел на 911 Carrera.

Името на купувачот не е откриено, но германскиот производител се потрудил автомобилот од надвор да изгледа како било кое друго возило од таа генерација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ferrari F125 TDE?

Од Германија најавен EV болид побрз од Rimac C_Two

Спортски концепт Suzuki Misano by IED

Хипер автомобил Viritech Apricale со 1100 КС

Volkswagen под истрага поради прво-априлската шега Voltswagen

Возете паметно и заштедете повеќе

Луксузниот Bentley на кралицата на Англија на аукција!

GTO Engineering Squalo инспириран од Ferrarijem 250 GTO

Тркачка верзија на Volkswagen ID.4