Уникатен TVR Cerbera Speed ​​12 оди на аукција

Нема многу можности да се купи уникатен супер автомобил, но Silverstone Auctions ќе понуди еден од нив на 20 мај…

Според информативните агенции, на аукцијата ќе биде продаден уникатниот и единствен легален модел TVR Cerbera Speed ​​12, кој има каросерија со агресивен изглед, големо задно крило и браници кои го продолжуваат.

Делот од автомобилот што личи на тркачки модел е изразениот дифузер.

Внатрешноста е спартанска, има две карбонски седишта со висока конзола меѓу нив, додека заштитниот кафез зафаќа многу простор.

Едноставните инструменти вклучуваат аналоген тахометар и дигитален дисплеј под него.

TVR ја претстави Cerbera со V8 погон во 1996 година како купе со конфигурација на седишта 2+2.

Тоа беше првиот модел на марката со сопствен мотор, за разлика од користењето подесени мотори од други производители.

Компанијата, исто така, започна да развива тркачка верзија користејќи 7,7 литарски V12 мотор за класата GT1, така што моделот беше означен како Speed ​​​​12.

После тоа, TVR го измени автомобилот за да ги исполни прописите на класата GT2.

TVR почна да зема депозити за патната верзија на Cerbera Speed ​​12, но овој модел сепак беше откажан.

Во 2003 година, производителот одлучи да направи само еден автомобил и тој е прикажан на фотографиите што ќе се најде на аукција.

Британскиот магазин Evo пишуваше за овој автомобил во 2010 година и наведе дека сегашниот сопственик го тјунирал V12 моторот на 830 КС.

Автомобилот тежи помалку од 1.000 кг.

ТVR е мал британски производител на спортски автомобили што датира од 1940-тите.

Марката неколку пати ја менуваше сопственоста, а во 2022 година сегашните сопственици најавија доаѓање на електричен модел до наредната 2024 година.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Opel Astra G 25 години на автомобилската сцена

ExoMod Dodge Challenger SRT Hellcat

Volkswagen планирал Golf со V10 мотор!

Asprey Bugatti Egg Collection

Lexus LC Ultimate Edition

DS покажува како би можел да изгледа реинкарнацијата на летечкиот Citroen DS

Novitec Lamborghini Aventador Ultimae Roadster

Легендарниот „дедо’ на BMW Series7

Citroën DS автмобилска икона полна генијални иновации!