Вака би можел да изгледа супер автомобилот Mazda 9

Иако е позната по производство на економични -ефикасни возила, како и на crossover и на SUV модели, Mazda е една од брендовите со нај атрактивен дизајнерски јазик…

Базирајќи се на филозофијата „Kodo” дизајн, уметникот  Џозеф Робинсон замисли како би можел да изгледа идеалниот суперавтомобил на производителот од Хирошима.

Според идејата на Робинсон, Mazda 9 би имала кратка хауба и ветробрански стакла што се протегаат преку предната оска.

Задниот дел со мал спојлер би бил издигнат, а цевките на аспухот  се позиционираат како  кај McLaren 720S моделот.

Покрај необичниот дизајн, Џозеф Робинсон ја предвидел Mazda 9 како хибриден модел што ќе комбинира електричен мотор со ротирачки мотор

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Киев размислува за забрана на користење на приватни возила

Audi пронајде начин да помогне да се прекрати времето во карантин

И Hyundai го менува логото, а Mercedes ja намали ѕвездата

Електричниот Fisker Ocean ќе има и воена и верзија за спасување

Кампери на три тркала 4.900 долари

BMW M4 ‘ракета’ од Минхен со 510 KС за 3,4 до 100 км/ч!

VW со виртуелна изведба на штандот од откажаниот Салонот во Женева

Уловен Facelift на редизајнираниот Fiat Tipo

VW Camper Van со преку 5.000 КС