Валентино Роси стана фабрички GT возач на BMW Motorsport

Прославениот мотоциклист aс кој е и деветкратен светски шампион во Moto GP легендарниот Валентино Роси се повлече од трките на две тркала пред две години…

Сепак, страста за брзината не му даваше мир, па минатата сезона Роси, без поголем успех, се натпреваруваше во GT Challenge Europe шампионатот.

Од oваа 2023 година повторно добива статус на фабрички возач, а за BMW M Motorsport.

Тој повторно ќе ги вози GT Challenge и 12 Hours of Bathurst во „BMW M4 GT3“ и е достапен на фабриката за други серии GT, тестирање и развој на автомобили.

Роси ќе го дели кокпитот со возачите Максим Мартин и Аугусто Фарфус. Се гледа дека адреналинот не мируваат и дека пензијата не е избор за шампионот, кој овој пат зависноста од брзините на две тркала ја менува за не помалку возбудливата  забава на четири тркала.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Cadillac V-LMDh

Ferrari SF-23 нелегален!?

McLaren претстави „специјален автомобил“ – MCL60

Formula 1- претставен Ferrari SF-23

Возачите на Формула 1 не ќе смеат а даваат политички изјави

Cadillac сака во Formula1

Шпанија ќе добие уште една Moto GP трка!?

Alfa Romeo F1 Team Stake го претстави болидот C43 за претстојната F1 сезона

Подновени Renault Clio и Captur нов SUV и мал електричен автомобил