Вгодина  пристигнува Mazda на струја!

Веќе извесно време е познато дека во Mazdа подготвуваат целосно електричен модел , a некои нови детали сега, откри, шефот на Компанијата Акира Марамуто, во неговата изјава дадена за Autonews…

За почеток, Марамуто потврдил дек првиот сериски електричен автомобил на  Mazda ќеима премиера во текот на наредната 2020 година, но тоа не е се што се однесува на електрифицираните автомобили на овој производител од Јапонија.

Имено, Mazda планира од 2021 година, или една година потоа (2022) да започне и со претставување а возила со plug-in hybrid погонски системи.

Кога пак станува збор за целосно електричниот автомобил за 2020 година, тоа ќе биде посебен модел и нема да се базира врз некој од постојните (актуелни) модели на Mazda со SUS (мотори на внатрешно согорување)  агрегати.

Исто така, тој автомобил ќе го добие и електро- погонот на  Mazdа, а тоа значи дека нема да го задвижува електричен погонски склоп nшто се развива во соработка со компаниите Toyota и Denso.

Освен тоа, Mazda работи и на нови mild-hybrid  верзии, како и на зголемување на економичнста (штедливоста во потрошувачката на гориво)  кај дизел верзиите на Mazdа 6 и на Mazda CX-5.

Во однос на тоа, Марамуто верува дека за SUV моделите и за поголемите лимузини најефикасен погонски систем ќе биде дизел мотор во пар со електромотор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новата генерација Ford Kuga со 5 ѕвезди на Euro NCAP тестот!

Ндминати најголемите очекувања: нарачани над  30.000 Porsche Taycan

Ексклузивно: Новата  Mercedes-Benz GLA во чекор со дигиталните трендови

Германците ги поминаа Норвежаните во купување на EV

PSA ќе ги електрифицира сите бензински модели во Кина

Се враќа LADA Niva – АвтоВАЗ го откупи учеството на GM!

Не Teasla, ами Nikola Tre, e прв камион на струја што доаѓа во Европа

Toyota Rav4 Автомобил на годината 2019 во Јапонија!

VW го најави Nivus crossover coupe!