Видео: Abarth 695 70° Anniversario

Одбележувајќи 70- годишнина од основањето на Abartha и во чест на основачот Carla Abarth  (1908 – 1979),Компанијата FCA деновиве го претстави новото, специјално издание на моделот Abarth 695…

Именуван како Abarth 695 70° Anniversario автомобилот доаѓа со Monza 1958 зелена боја, widebody пакет, Спојлер ad Assetto Variabile заден спојлер што може да се регулира во 12 различни позиции, како и со 17-инач големи  SuperSport тркала, Brembo сопирачки (дискови 305 mm и 240 mm), спортски издувен систем со четири издувни цевки…

За погон е „одговорен“ бензински турбо мотор, со работен волумен од 1,4-литри, четири цилиндри, со моќност од 180KS и 250 Nm вртежен момент.

Забрзување од 0 до 100 km/h за само 6,7 секунди, a максималната брзина што ја постигнува изнесува 225 km/h.

Серијата е лимитирана на производство на 1.949 примероци (во чест на годината во која е основан Abarth), додека цената на пазарите во Европа изнесува 34.600 евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Porsche 911 Targa 4S Heritage Design Edition

Новата Toyota Hilux се подготвува за премиера во друштво на Фернандо Алонсо

Cross sedan Citroen C3L пандан на Dacia Logan

Novi BMW Serije 4 Coupe стаса предвреме !

Пристигнува Fiat Tipo Cross

Citroen C1 JCC+ манекенски шарм на „шевронот” во мини пакување

Најавен новиот Nissan Qashqai

Ford Puma ST-Line Vignale и Puma sa 1,5 литарски дизел мотор

Нов голем Citroen пристигнува во 2021