Vison DC Roadster- Баварците ја покажаа иднината на електричните мотоцикли

Познато е дека BMW Motorrad веќе има електричен скутер- C Evolution, но  кога станува збор за производство на електрични мотоцикли во полна големина на пазарот се уште владетел е Zero Motorcycles

Нo,тоа, многу бргу, би можело да се промени aко новиот BMW concept Vision DC Roadster стане реалност.

Концептот е претставен на BMW NextGen настанот во Минхен, а во таа пригода можел да се види и неговиот препознатлив дизајн што асоцира на боксер мотори со два цилиндра ( мотор со внатрешно согорување со хоризонтално поставени клипови) и батерија што се наоѓа во внатрешноста на мотоциклот.

Деловите кои потсетуваат на „боксер мотор“, покрај тоа претставуваат  BMW печат, всушност имаат и практична намена ги ладат батериите.

Како материјали во изработка на концептот се наведени алуминиум и јаглеродни влакна, a за да се намали тежината на мотоциклот тука се и LED светлата што се идентични на тие што BMW и порано ги користел во рамките на своите модели.

Покрај новиот концепт за мотоцикли BMW на истиот настан ја претстави и новата заштитна опрема со вградени светла и опции за поврзување  со мотоциклот и со другите уреди, што го надополнува целиот пакет, па љубителите на мотоцикли се надеваат дека овој концепт наскоро ќе добие и своја физичка – производна форма .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Harley-Davidson custom од Грција – половинаа мотоцикл, половина мит

Piaggio MP3 скутерот добива активен аеродинамичен систем?

Akira concept на мотоцкил што просто ве остава без здив!

Honda ADV 150 пристига во Европа

Нови рендери на Bimota КВ4

Aprilia подготвува новTerra 250

Протекоа фотографии на новиот Benelli BN600i

Kawasaki EV Endeavor – електричен мотоцикл со мануелен пренос

Прв custom BMW R nineT со „Руска душа“