Владата на Јапонија со финансиска поддршка за производителите на чипови

Владата во Јапонија ќе одвои околу 600 милијарди јени (5,2 милијарди долари) од ребалансот на буџетот за 2021 година за поддршка на производителите на полу проводници…

Во овој пакет на поддршка е вклучен и водечкиот светски производител на чипови Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) со кој Јапонија има договор, пишува јапонскиот дневен весник Nicaea.

Како дел од пакетот стимулативни мерки, јапонската влада, според Nikei, ќе инвестира околу 400 милијарди јени во нова фабрика што ќе ја гради TSMC во префектурата Кумамото, во југозападниот дел на Јапонија, пренесува агенцијата Reuters.

Тајванската компанија на почетокот на овој месец најави дека ќе изгради фабрика за чипови вредна 7,0 милијарди долари во Јапонија со групацијата Sony, што беше поздравено од јапонската влада.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кои половни автомобили се најпопуларни на Стариот континент

Салонот во Детроит во Септември, а во Париз во Октомври годинава

Honda Civic Автомобил на годината во Северна Америка за 2022

Од 2030 година Mercedes нема да нуди каравани

SsangYong доби нов сопственик

Peugeot и дефинитивно се откажува од враќање на пазарот во САД

Непрофитабилните марки во Stellantis немаат светла иднина!

Кои половни автомобили се најдоверливи- по класи

И Bentley со рекордна година