Во 10-та етапа на Дакар 2023 Себастијан Леб со трета годинешна победа

Релито Дакар 2023 стигна до 10-та етапа од 624 километри, а Себастиен Леб беше најбрз трет пат по ред

Од вестите што привлекоа внимание е информацијата дека Карлос Саинц *Carlos Sainz), фабричкиот возач на Audi, се повлече од овогодинешното рели Дакар. За среќа, неговото повлекување не беше поради повредата, туку структурен прекин на каросеријата од јаглеродни влакна на неговиот Audi RS Q e-tron E2, што не можеше да се поправи.

А легендата на рели патеката од Франција, Себастиен Леб (Sebastien Loeb) веројатно ќе има за што да жали што не се погрижи подобро за гумите на својот BRX Prodrive Hunter во првите етапи од релито, поради што загуби многу скапоцени време.

Французинот ја освои третата последователна победа на овогодинешното рели Дакар. Тој ја заврши етапата со водство од три минути пред Матијас Екстром (Mattias Ekström), единствениот преостанат возач на Аudi и 5′:22“ и Лукас Мораеш (Lucasa Moraes), возачот на тимот Overdrive кој со неговата Тоyotа Hilux е втор во генералниот пласман.

Иако 10-тата етапа на релито Дакар ја заврши на четвртото место, нешто повеќе од пет минути зад Леб, Насер Ал-Атијах (Nasser Al-Attiyah) се уште е сигурен во водство со 1ч 21′:34” пред Мораеш.

Сепак, втората позиција на Мораеш не е толку сигурна откако Леб му пријде со нешто помалку од 15 минути заостанување, што лесно се освојува или губи во пустината на Саудиска Арабија.

Возачот на Тимот Херо (Hero), Рос Бранч (Ross Branch), ја започна 10-тата етапа на релито Дакар на 28-то место, но заврши како етапен победник со 21 секунда предност пред Адриен Ван Беверен (Adrien Van Beveren) на фабричката Honda. Иако ова е дури трета етапна победа на возачот Бранч од Боцвана, проблемите со мотоциклот на почетокот на релито го чинеа борба за највисок пласман.

Мајкл Дочерти (Michael Docherty ) на HT Rally Raid Husqvarna ја мина целта како трет, но пласманот на Кевин Бенавидес (Kevin Benavides) на фабричката КТМ, кој го освои четвртото место на 10-та етапа и го презеде водството во генералниот пласман со 1′:29″ Поважна е предноста во однос на претходниот лидер Скајлер Хаус (Skyler Howes), кој 10-тата етапа ја заврши на 18-то место со седум минути заостанување зад победникот. Дури и Тоби Прајс (Toby Price( на КТМ со само 2′:10” заостанување не е далеку од борба за победа.

Во конкуренција на камиони, трагедијата од претходната етапа ги засени спортските случувања од 10. етапа. Имено, лидерот во генералниот пласман Алес Лопраис (Ales Loprais) удри гледач кој за да направи подобра фотографија остана сокриен од погледот на возачот под песочна дина. На видеото се гледа моментот кога камионот Praga удри во гледачот, но снимката од камерата од кабината потврдува дека екипажот не можел да ја види жртвата.

Уште повеќе, гледачот не бил тешко повреден од ударот на камионот, но при транспортот во болница доживеал срцев удар и починал.

Лопраис се повлече од релито, 10-тата етапа ја освои Паскал де Баар (Pascal de Baar), кој вози за тимот на Riwald Dakar, додека Јанус Ван Кастерн (Janus Van Kastern) во Iveco води во генералниот пласман со 22′:41“ водство пред Мартин Ванденбринк ( Martin Vandenbrink), исто така во Iveco.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Cadillac V-LMDh

Ferrari SF-23 нелегален!?

McLaren претстави „специјален автомобил“ – MCL60

Formula 1- претставен Ferrari SF-23

Возачите на Формула 1 не ќе смеат а даваат политички изјави

Cadillac сака во Formula1

Шпанија ќе добие уште една Moto GP трка!?

Alfa Romeo F1 Team Stake го претстави болидот C43 за претстојната F1 сезона

Подновени Renault Clio и Captur нов SUV и мал електричен автомобил