Во 2024 пристига Volkswagen ID.3 во верзија R

Некои медиуми повторно пишуваат дека Volkswagen планира подоцна да понуди спортска R верзија на електричен хечбек ID.3.

Сепак, Volkswagen ID.3 R нема да се појави скоро, се спомнува дека тоа може да се случи за неколку години, а можеби дури во 2024 година.

Во секој случај, ID.3 R би можел да добие друг електричен мотор (и напред), со моќност од околу 300КС, можеби погон на сите тркала, како и тркала и до 21 инчи, aero body пакет и карактеристична сина боја.

Перформансите на таков модел секако би била далеку подобра одошто кај стандардниот ID.3 што може да се добие во верзии со 110 kW / 150 кс или 150 kW / 204 КС (со погон на задните тркала).

Останува прашањето за батериите и автономијата за ID.3 R, затоа еве  потсетник дека стандард ID.3 може да се добие со батерии од 45 kWh и 330 км автономија, 58 kWh со 420км автономија и 77 kWh со 550 км автономија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Произведен првиот Aston Martin DBX

Ексклузивно- Toyota денес открива нов модел – crossover базиран врз Corolla?

Најавен нов Haval H6

Вуков од сезонава со Порше Карера во нов предизвик: Голем предизвик за мене!

Citroën C5 во 2021 ќе атакува на VW Passat!

Daimler ја продава фабриката на Smart, можен купувач- Ineos, производител на Grenadier. наследник на класичниот Defender !

Истрагата за аферата dieselgate се прошири и на добавувачот Continental

Volvo се стабилизира- во Јуни продал само за 2,1 % помалку автомобили

Maserati Ghibli Hybrid со премиера на 16 јули