Во Bentley подготвуваат поголем SUV

Компанијата Bentley знае каде може да заработи пари, a тоа, дефинитивно, е во SUV сегментот…

Поради тоа големи се шансите SUV моделот Bentayga да добие „поголем брат“!.

Во неодамна даденото интервју за магазинот Autocar, член на Управата на Bentley – Вернер Титц (Werner Tietz) рекол дека во Компанијата размислуваат за развој на поголем SUV што во понудата би се позиционирал над моделот Bentayga.

Ако добое „зелено светло“ тој модел, главно, би бил наменет за пазарите во Кина и во САД, каде Компанијата гледа огромен потенцијал за такво луксузно возило.

Се шпекулира и за помал crossover модел, но од Bentley ја отфрлија таквата можност велејќи дека ќе се фокусираат на поголеми возила.

Поголемиот  SUV не би бил единствен нов нивни модел во наредниот период бидејќи би можел да се појави и нов grand tourer (GT), кој би можел да привлече нови купувачи, a а не само постојните клиенти.

Тој моделби се позиционирал поинаку во однос на Continental GT.

Имено, Титц верува дека Bentley има се што е потребно за производство на поширок спектар на спортски автомобили што со притисок на копче се претвораат во луксузни, префинети автомобили.

Кога станува збор за електрификацијата, на пат се plug-in хибриди бидејќи технологијата за целосно електрични автомобили се уште не е подготвена.

Од Bentley најавија дека во јунио тековната 2019 година ќе откријат некои детали за своите планови во иднина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Hyundai со нов crossover Cretan во Шангај 2019

Volvo XC60 со Plastics Recycling Awards Europe

ŠKODA KODIAQ, OCTAVIA SCOUT и SUPERB – Најдобри возила со погон на сите тркала

Се очекува експанзија на Aurus на пазарите во Азија!

Mazda отповика 190 илјади автомобили!

Изнајми наместо да купиш Land Rover и биди со впечатлив стил!

Škoda ја претставува својата електрична иднина на Шангај 2019

Новиот Transporter 6.1 дебитира на најголемиот светски саем за градежни машини и апарати

Нов караван Lada Granta cross во продажба од летово