Во Германија запалени десет автомобили на Теslа,

Анонимна група ја смета американската компанијата за „непријател“…

Десет електрични автомобили Tesla Model Y се уништени во пожар во областа Фехенхајм (Fechenheim) во Франкфурт, Германија. Овој инцидент доаѓа откако претходно оваа недела беа оштетени пет автомобили на Tesla.

Се чини дека станува збор за намерен подметнат пожар од страна на анонимна група која го смета Теslа за „еден од нејзините најистакнати непријатели“. Пожарникарите од Франкфурт добиле дојава за пожар на паркинг на улицата Ваечестербахер (Waechesterbacher) во вторник наутро во 3 часот и 20 минути, а додека пристигнале, пожарот се проширил на неколку автомобили.

На местото на настанот пристигнале пет противпожарни возила, а блиската пруга била затворена во период од 30 минути. Околу 04:30 часот пожарот бил изгаснат, но дел од противпожарната единица останала и ја следи состојбата поради опасност од палење на батериите. Во извештајот на пожарникарите не е наведено дали во пожарот биле вклучени батериите.

Малку подоцна истиот ден, на платформата Индимедија (Indymedia) се појави писмо наречено „Telsas flambe“, во кое групата ја презема одговорноста за пожарот, наведувајќи го Теslа како „најистакнат непријател“. Во писмото се истакнува дека „многубројни корпорации ги покажаа своите блескави, блескави автомобили и си честитаа еден на друг за нивниот економски успех во нивните климатизирани конференциски сали“, се додека „животите на многумина се уништени“ од шумските пожари во Португалија и Мауи. како поради поплавите во Словенија и Австрија.

На истата платформа која Федералната канцеларија за заштита на Уставот ја смета за главни медиуми за германската левичарска екстремистичка сцена, групата објави уште едно писмо во кое ја презема одговорноста за дупнувањето на гумите на 51 Porsche паркирани во Берлин во знак на протест. против германскиот производител. Полицијата проценува дека од пожарот е направена штета од 500.000 евра, а истрагата е во тек.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новиот Dacia Duster без дизел мотор!

Urban SUV Concept на Toyota

Дали правилно го подготвив те вашиот автомобил за зимата?

Електричниот Hyundai Ioniq 6 е избран за шкотски автомобил на годината

Kia EV9 финалист во изборот за Европски автомобил на годината

Peugeot 208 Rallye

Вашиот автомобил ве шпионира!?

Потресна исповед на директорот на  Volkswagen 

Mercedes го сели производството на SUV моселот EQS од САД во Германија?