Во игра е и Bigatti SUV и лимузина!

Откако Lamborghini го претстави Urus, a Ferrari потврди дека има слични планови, беше само прашање на времето кога во ширење на понудата со таков тип на возила ќе појде и Bugatti…

И додека светот се забавува со премногу скапите специјални верзии на моделот Chiron, во Bugatti, наводно, работат на проширување на понудата, а тоа би требало да се случи во текот на 2023 година.

Така барем тврдат специјализираните новинари од магазинот Car и при тоа се дознава дека во „игра“ се два модела.

Британскиот специјализиран магазин за автомобилизам дознава дека предлогот за нов SUV модел е веќе готов и дека во моментов чека на одобрување од раководството на компанијата.

Поточно речено, формата на класичен SUV е напуштена, и тоа во корист на „хибрид“  од crossover и coupe.

Од роднината Urus ќе се разликува по тоа што ќе има еден пар врати помалку.

Моторот ќе биде токму 4.0 литарскиот со осум цилиндри поставени во форма на латинската буква V, од Urus, но во комбинација со електромотор и со синергиска максимална моќ од околу 1000KS.

За разлика од Chiron, ќе се произведува во далеку побројна серија на ниво од дури 800 примероци годишно.

На крајот од интересната статија на Британците е спомнато и дека истата година на автомобилската сцена би требало да пристигне и лимузината Royale со модифициран електричен погон од Porsche….

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Rivan со кујни на извлекување како дополнителна опрема!

Citroën Born Paris XV, 100 автомобилски икони за прослава на 100 роденден на брендот

Новиот Mercedes-AMG One вреди четири милиони долари!

Ново продолжение на посетата на фабриката Rimac Automobili!

Од Ливерпул на финалето на лига на шампиони во Мадрид со Škoda Favorit

Најавено годишно производство од 10.000 примероци на Tesla Roadster

Електричниот Lotus Type 130 себитира на 16 јули годинава

Škoda Mountiaq – креација на фантазијата на младите дизајнери од Чешка

Почна одбројување до премиера Bentley Flying Spur, лимузина со спортски DNK!