Во Италија по најтешките сообраќајќи на виновниците трајно ќе им се одземе возачката дозвола

Италијанскиот вицепремиер и министер за транспорт, Матео Салвини, планира да ги измени прописите за патниот сообраќај и при тоа сака построги казни за возење под дејство на алкохол и дрога по серијата тешки сообраќајни несреќи во последните денови во кои загинаа млади луѓе…

– За најтешките случаи, според него, треба да се размислува за доживотно суспендирање на возачката дозвола.

„Ако некој свесно вози под дејство на дрога или пијан, предизвикувајќи несреќи, смртни случаи и повреди, не е доволно да му се одземе дозволата за година или две. Во такви случаи може и треба да се размислува за доживотно суспендирање на возачката дозвола“ – изјавил, помеѓу другото, по тој повод Салвини.

Според специјализираните магазини од регионот, вицепремиерот Власта во Италија исто така планира да ги ревидира казните.

Имено, предвидено е повисоки казни да треба да плаќаат тие кои имаат повисоки примања, е една од измените наведени во планот на Министерството за транспорт.

Инаку, во првата половина на оваа веќе на заминување 2022 година, бројот на сообраќајни несреќи во Италија нагло се зголеми.

Така, од јануари до крајот на јуни оваа 2022 година се пријавени 81.437 сообраќајни незгоди што е зголемување за цели 24,7 отсто во однос на истиот период од претходната 2021 година.

Во сообраќајни несреќи животот го загубиле дури 1.450 лица, што одговара на зголемување од 15 отсто во однос на истиот период од првата половина од минатата 2021 година.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Cadillac за оваа 2023 најавува три електрични автомобили

Нова Honda Inspire

Toyota ќе ја забрза електрификацијата

Германците предвидуваат доминација на EV но истите не ги сметаат за посакувани

Alfa Romeo конечно делува како премиум марка

Бензините поскапуваат, додека дизелот поевтинува

Електричниот наследник на Opel Grandland пристигнува идната година

Најпродавани EV на планетава во 2022 година- лидер е Tesla

Германија нема да го блокира кинескиот BYD при евентуалното преземање на фабриката на Ford