Во ноември пристигнува SUV на струја инспириран од Mustang

Од Ford објави втора официјална скица на претстојниот електричен SUV, потврдувајќи го датумот на глобалното откривање…

Новиот електричен SUV модел на Ford, инспириран од легендарното спортско coupe, иконата на muscle cars –  Mustang, ќе дебитира на  17-ти ноември на специјален настан во Градот на Ангелите, во предвечерието на салонот за автомобили во Лос Анџелес, тековната 2019 година.

Нова скица открива линиите на телото на претстојниот електричен кросовер, јасно покажувајќи ја врската со Mustang.

Се забележуваат силни линии по страниците на моделот, формата на страничните прозорци како и закосеноста на хаубата нанапред и предни и задни светлосни групи, со карактеристичните ленти од Mustang.

Спецификациите се уште не се познати, но се знае е дека автомобилот ќе располага со автономија на возење со едно полнење на батериите од околу 600 km по WLTP циклусот.

Тоа ќе биде првиот Ford дизајниран како е-возило на целосно нова архитектура, а ќе биде достапен со погон на задни и на сите четири тркала.

Моделот што ќе се покаже на 17 ноември се очекува да биде концепт многу близок до  производствената верзија, при што Ford ќе објави повеќе детали и како неговото целосно име за време на тој специјален настан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Италијанската полиција во флота добива и Suzuki Jimnу!

Maserati GranTurismo Zeda

Lexus  сопроизведен целосно електричниот модел за 10 дена во Кина

Кои се доверливи а кои треба да се избегнуваат, покажа TUV прегледот на 9 милиони возиламодели

Нови официјални скици на идната генерација на Kia Optima

Интригантно – Можно Peugeot 608 на FCA Maserati платформа

Можно повторно заживување на Lotus Elan!

Јапонците направија супер спортски автомобил од цеулоза

Renault Arkana – може да биде француски BMW Х4 во Европа до 2021