Во област крај Москва ќе се гради прва фабрика на Tesla во Русија

Кремљ донесе одлука за изградба на првата фабрика во Русија каде ќе се произведуваат електрични автомобили Tesla на Илона Маска, а  Компанијата ќе биде лоцирана во градот Королев….

Како што објави весникот „Аргументи на неделата“, претходно шефот на московскиот регион, Андреј Воробјов, даде предлог за изградба на фабрика на Tesla во оваа област. Информацијата ја потврдија Министерството за индустрија и трговија на Руската Федерација и Стопанската и индустриската комора.

Беше истакнато дека првата фабрика на Тesla надвор од САД започна со работа во јануари минатата година во Шангај. Уште една се гради во Холандија, каде што компанијата собира поголеми склопови на Tesla Model S. Илона Маска, исто така, гради фабрика во близина на германската престолнина, во градот Гринхајд.

Минатата година, Тesla продаде 499.000 електрични автомобили, а во првиот квартал од оваа година, речиси 185.000 возила. Доколку фабриката во Германија започне со работа наскоро, се очекува дека компанијата ќе продаде милион електрични автомобили до декември оваа 2021 година.

Треба да се напомене дека во последните пет години, производството и продажбата на автомобили Тesla се зголемија за 650%, а перспективите и побарувачката за електрични автомобили сe уште се високи.

На пример, во Европската унија, се планира целосно да се префрлат на електрични автомобили во 2036 година. Купувачите не се плашат ниту од високата цена на овие возила (во просек 62.300 американски долари).

Сето ова го натера Илона Маска и другите акционери на компанијата да размислат за проширување на производството.

Во мај оваа година, преку видео -врска на форумот „Ново знаење“, Маск изјави дека е многу веројатно Тesla да се појави на рускиот пазар. Како одговор, лидерите на московскиот регион, регионот Калуга и руската република Удмуртија на американскиот претприемач му понудија олеснување и парцели за изградба на фабриката.

По посетата на внукот и синот на Сергеј Королев, креаторот на советската космонаутика во Америка, се дозна дека теренот за фабриката на Tesla се подготвува во Королев во близина на Москва. За гостите од Русија, Илон Маск лично организираше екскурзија околу компанијата Тesla.

„Начелната одлука во врска со фабриката во Королев беше донесена во Кремљ. Ова е симболично, имајќи предвид дека основачот на фабриката Тesla е познат по својата љубов кон руската космонаутика и нејзината историја. Тој во неколку наврати го спомна името на Сергеј Павлович Королев во своите интервјуа и книги. Маск секогаш велеше дека достигнувањата на „Роскосмос“ нема да бидат толку моќни ако корпорацијата не застане на рамениците на гигантите, меѓу кои го вклучува и Сергеј Королев. Една сала на корпорацијата SpaceX го носи неговото име “, беше објавено во Трговско -индустриската комора на Руската Федерација.

Според информации од друг извор во Министерството за индустрија и трговија на Руската Федерација, градот Короyов е оптимален за изградба на фабриката на Tesla, бидејќи има концентрирано високо квалификувани експерти уште од советско време, кои можат да работат на високотехнолошко производство без да трошат време и пари на нивната обука. Покрај тоа, градот Королев е идеално место за пристап до важни патишта и близина на големите градови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Берлин петиција за законот за забрана на автомобили во поголем дел од градот

Монтирањето на WV ID,3 трае 30 часа а на Tesla Model 3 само 10 часа

VW Group ќе гради фабрика а батерии во Источна Европа

Тesla Cybertruck само за пазарот во САД

Renault 5 Prototype 5 ја освои наградата за концептен автомобил на годината

Почна производството на електричниот Volvo C40 Recharge

Нема чипови – нема производство во фабриките на Škoda во Чешка

Opel останува без погоните во Риселсхајм и Ајзенах

Најпродавани автомобили на Апенинскиот полуостров