Во октомври најпродаван EV во Европа е VW ID.3

Според Jato Dynamics, минатиот месец во Европа се продадени 1.127.624 нови автомобили, што е за 7% помалку од октомври претходната 2019 година.

Од тоа повеќе од четвртина, односно, 26,8 проценти од вкупниот број продадени нови автомобили биле со некаков вид на електрифициран погон.

Најпродавани електрифицирани автомобили во октомври беа благи (mild) хибриди, кои сочинуваат 32% од вкупно продадените електрифицирани возила.

Продажбата на хибридни возила во октомври беше помала отколку во истиот месец минатата година, но учеството на plug-in хибридите се зголеми од 21% на 24%, додека регистрацијата на целосно електрични модели се зголеми од 21% на 25%.

Најпродаваниот целосно електричен модел во октомври беше Volkswagen ID.3, со продадени 10.475 примероци.

На второ место е Renault Zoe со 9.778 единици, а на трето е Hyundai Kona Electric со 5.261 продадени примероци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Регулаторна сo нова измена на цените на горивата кај нас

Во време на пандемијата KIA со рекордно учество на пазарот

Audi ќе ги згаснува А4, А6 и А8!

Ford привремено ги затвори фабриките во Германија поради недостаток на чипови

Tesla повлекува 150.000 автомобили од безбедносни причини!

„Макпетрол“ – општествено одговорна компанија на дело!

Неделава двапати се менуваат цените на горивата сега поевтинуваат!

Макпетрол Инфо Поинт: Подготовка на возилото за зима, задолжителна опрема и правила

Бестселерот на Toyota и натаму најбаран автомобил во светот!