Volkswagen Arteon coupe: евтина алтернатива на Audi A5 или нешто повеќe?!

По заминувањето на Sciroccо, во понудата на Volkswagenн веќе нема простор за класични спортски настроени модели, но не можат сите да се помират со таа ситуација…

И меѓу нив е Зоки Нанчо (Zoki Nanco), независен дизајнер во чија глава се роди идејата за coupe врз основа на најпрестижниот модел на Volkswagen во класичнaтa понуда на.

Volkswagen Arteon на тој начин изгуби пар врати, а неговата должина е намалена, но добил во атрактивноста. Особено во ова малку тјунирано издание што јасно покажува колку далеку можеше да оди R изданието.

Ако се вратиме во реалност, шансите Volkswagen да лансира coupе како ова, како поевтина алтернатива на Audi А5, се нула.

Но, сепак постои причина за оптимизам затоа што со освеженото издание, моделот ќе добие Shooting brake изведба.

И, тоа може да испадне навистина добро на крајот.

Ќе завршиме со R перформанси што ќе ги напојува истиот мотор како и во Golf R.

Преведено на обичен јазик тоа значи моќно дотеран 2,0 TSI мотор, нивен на 333 КС.

Ако на тоа се додаде автоматски пренос на силата, како и погонот на сите четири тркала- 4Motion тогаш Arteon  станува забележително поинтересна опција.

Но, да се обидеме да бидеме малку повеќе трпеливи, затоа што Arteon R, според најавете би требало да пристигне до крајот на тековната 2020 година, а Shooting Brake веќе следната 2021 година.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Lexus IS ситно брои до глобалната премиера на новата гeнерација

10-те најпопуларни автомобили во Германија

Porsche Behind the scenes: Ново доживување за сопствениците на возил од  брендов

Првиот човек на Tesla ја доби првата исплата од oколу 800 милиони долари

Електричен Hercules Alpha

BMW M2 (2021): нов ултра-спортски дериват на баварскиот компактен тркач

Murray T.50 со премиера во Август

Видео: Ken Block дрифтува во монструмот со шест тркала на Ford

Nissan се враќа на голема врата со дузина нови модели!