Volkswagen Beach Buggy-e премиерно во Женева

Од Волфсбург потврдија електричното Beach Buggy на почетокот на март ќе дебитира на салонот за автомобили крај Женевското езеро Palexpo 2019

Кон крајот на минатата 2018 година пишувавме за тоа дека Volkswagen во Женева ќе престави студија на модерна интерпретација на моделот Meyers Manx што се темелел на VW-Beetle, односно на познатиот Beach Buggy, а сега сето тоа и официјално е потврдено и кон објавата се приложени и тизер фотографии.

Концептот ќе биде изграден околу MEB платформата на Volkswagen што е наменета за електрични возила и следствено на тоа произлегува заклучок дека модерната Buggy верзија ќе има електричен погонски склоп што всушност и прилега на актуелниот тренд во автомобилската индустрија.

Големите тркала и високиот клиренс, оддалеченоста на подот од подлогата,ќе обезбедат уверлив off-road настап, a лесо е можно и концептот да добие погон на сите четири тркала.

Кога станува збор за изгледот на возилото се чини дека сите елементи се присутни: Надворешноста е заоблена, покривот е отворен,нема врати , а се чини дека и „по слободниот“ избор на бои ќе потсети на čоригиналниот модел.

Официјалната премиера ќе биде на на почетокот на март тековната 2019 година на претстојниот салон за автомобили во Женева, но засега нема информации за можноста на сериско производство на овој автомобил.

Ако и до истата дојде, треба да се очекува дека сериското возило ќе биде дел од ID линијата на VW, а можно е конечната одлука за производство да биде однесена по анализа на реакциите на јавноста по премиерата во Женева.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Honda ја покажа внатрешноста на Urban EV

Volkswagen T-Roc R concept дебитира во Женева 2019

Нов Mini John Cooper Works GP

Новиот Audi Q3 ја доби наградата „Best Cars 2019“

BMW serieѕ 8 во First edition верзија скапа играчка за само 400 одбрани!

Нов Ducati за само 6.000 евра!

Три јубилеи на Porsche: 50 години од моделот 917, 50 години од моделот 914 и 10 години од Panamera

VW има намера да го оживее Moskvich како против удар на Dacia и Lada!

Ford Ranger како локомотива