Volkswagen Golf 8 GTD подготвен за дби на Palexpo 2020 во Женева!

Светскиот автомобилски гигант од Гермнија – концернот Volswagen Group, на претстојниот салон за автомобили во Женева од пети до 15 наредниот месец (март) ќе има свтка премиера на  GTD изведбата на модлот – икона, Golfa, од неговата нова осма (8) генерција…

Тоа, според најавите од гигантот од Волфсбург би требало да биде најмоќната дизелса изведба на Golf на кој ќе биде застепена и ознаката TDI.

Изведбата GTD инаку е синоним за динамични перформанси, ниска потрошувачка на гориво и ниса емисија на штетни издувни гасови.

Покрај сето тоа наглсениот дизајн би требало да ја заокружи целата таа приказна.

Благодарение пред се на новото двојно SCR дозирање, со двојно вбризгување на адитивот AdBluea ( раствор од урина) , емисијата на NOx значително ќе бидат намалени во споредна со претходникот со истата  значка.

Какко што велат експертите од Volkswagen нивната нова технологија би требало од изведбата Golf GTD да направи еден од најчистите погонски агрегати во светот на дизел моторите.

Од ова можеме да констатираме дека во Volkswagen мислат дека дизелите како погонски агргати се уште живеат, односно дека ќе живеат и понатаму, барем уште извесен период!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Hyperion XP-1 Супер автомобил од другата страна на Големата бара

Audi официјално ги покажа новите S3 и како лимузина и како Hatchback

Најава: Ram 1500 TRX дебитира на 17 август

Конечно BMW M3 Touring!

Kia го покажа новиот дизајн за Stinger

Повторно „уловен” новиот VW Golf R

Toyota RAV4 Hybrid Black Edition-Полноќно црна!

Време e за електрична енергија: Новиот Opel Vivaro-e во продажба во Германија со цена од 26.650 евра со еколошки бонус

Lyriq -првиот електричен модел на Cadillac го напаѓа Tesla на домашна почва!