Volkswagen ID.4 е Светски автомобил на годината 2021

Германскиот компактен електричен crossover се закити со престижната титула World Car of The Year за тековната 2021 година, а прогласени се и победниците по категории…

Жирито на Изборот за Светскиот автомобил на годината 2021 година  денес официјално го објави победникот на овие избори, електричниот Volkswagen ID.4, кој во финалето ги победи Honda е и Toyota Yaris

Истото меѓународно жири, составено од 94 члена, денес додели награди и во неколку други категории: Светски луксузен автомобил ( 2021 World Luxury Car of the Year), светски перформанси автомобил (2021 World Performance Car of the Year), светски градски автомобил (2021 World Urban Car of the Year) и светски автомобилски дизајн на годината (2021 World Car Design of the Year)

Апсолутниот по бедник и победници во категориите се следните автомобили:

 

2021 World Car of the Year

Volkswagen ID.4

2021 World Luxury Car of the Year

Mercedes-Benz S Class

2021 World Performance Car of the Year

Porsche 911 Turbo

2021 World Urban Car of the Year

Honda-e

2021 World Car Design of the Year

Land Rover Defender

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Bentley со електричен SUV во 2025

До идниот понеделник бензите ќе се продаваат по „стара“ цена а дизелот поскапе

Tesla го одложи отворањето на фабриката во Германија

Niva Travel и Legend ќе се склопуваат на иста производна лента

Ford во Романија вложува 300 милиони долари

Dacia Duster доцни со ре-дизајнот!

VW Golf во март најпродаван автомобил во Европа- Кралот не се дава!

Alfa Romeo по трет пат избрана за „Најдобар бренд во сите класи“

Русија воведува квоти за „зелени“ автомобили