Volkswagen ID.Buzz хит и пред да почне продажбата

Фактот дека ID.Buzz е популарен кај клиентите не треба да изненадува. Volkswagen објави дека 20.000 од нив се веќе продадени, иако се уште ги нема во салоните.

Volkswagen ID.Buzz е електричен миниван, духовен наследник на култниот „Bulli“.

Првиот концепт на овој автомобил го видовме пред 20 години, но само електрификацијата го овозможи неговото производство.

Само 2 месеци откако потврди 10.000 продадени примероци, Volkswagen сега може да се пофали дека го удвојува овој резултат, иако автомобилите се уште не се во салоните. Клиентите се потпираа само на информации од медиумите. Фабриката во Хановер може да произведе само 15.000 единици до крајот на 2022 година.

Затоа може да се каже дека многу производители би сакале да имаат вакви проблеми.

Засега, ID.Buzz е достапен во верзии за патници и испорака, со систем за едно возење кој обезбедува опсег од 419 km (мерење WLTP).

Според AutoZeitung, цената во Германија започнува од 64.581 евра.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Tesla Model S поминал најмногу во зимски услови

Во Италија по најтешките сообраќајќи на виновниците трајно ќе им се одземе возачката дозвола

Hyundai стана трет по големина производител на автомобили во светот

Ќе нема веќе „МК“ на табличките на возилата, возачите ќе мора да ги заменат со „НМК“

Од полноќ дизелот поевтинува за 2,5 денари

Нова Acura ZDX

Автомобили што наскоро ќе останат без „наследници“

Недостатокот на чипови ќе се „смири“ оваа 2023 но не од „здрави“ причини

Најбрзиот сериски автомобил на светот е од понудата на Ford!