Volkswagen ID. R најави уривање на рекордот на Nürburgring зa EV!

Победникот на Pikes Peak Ромеин Дума ( Romain Dumas) поминал круг во моделот кој ја најавува иднината на марката од Волфсбург (Wolfsburg)

По рекордното време постигнато на познатиот Пикес Пик (Рikes Peak) рели предизвикот, на потег е ID. R, Новиот целосно електричен модел на  Volkswagen што е само во најави и веќе сега сака да го урне рекордот по круг за електрични автомобили на Нирбургринг – Нордшлајф (Nürburgring-Nordschleife), што се смета за најтешката тркачка патека на светот.

Задачите на R motosporta се декларација на преданоста на  Volkswagen кон електромобилите и електро – мобилноста и нагласување на огромниот потенцијал на сила што E-погонот може да ја оствари на патот во иднина. „ По рекордот на Пајк Пик (Pikes Peak), најбрзото време за електричните автомобили на Нирбургринг –Нордшлајф ( Nürburgring-Nordschleife) е следниот голем предизвик за лична потврда и изразување на R, вели директорот на Volkswagen Motorsport Свен Смитс ( Sven Smeets).

Снимката од кругот на Нордшлајф е исклучително признание  за било кој автомобил, без разлика дали станува збор за тркачки или големо сериски автомобил.”

Како и да е за соборување на рекордот за електрични автомобили на најтешката тркачка патека во светот, сепак, ќе треба да почекаме, Volkswagen своето рекордно возење го најави за летото тековната 2019 година...

Инаку ID. R e амбасадор на цела низа електрични возила, што Volkswagen планира да ги лансира од наредната 2020 година па натаму со ознака ID.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ultima RS- Хипер автомобил од Англија со 1.200 расни „грла“

Volkswagen апсолутен крал на „Рингот“, електричниот ID.R просто неверојатен!

Ескалираа работите во таборот од Маранело: Леклер сензационално сака да си замине?!

Игор Стефановски – Иџе со Hyundai јуриша на круна воTCR Италија шампионат!

Замина уште една голема Formula 1 Икона- Почина Ники Лауда

Триумф за Мартин Делев на првата трка на TWINGO CUP 

Шефот на F1 тимот на Mercedes на чело на Formula 1 натпреварувањето!

Совети: Сe може да се случи во дел од секундата – „ Аиритон Сена “

Монца под итно бара 60 милиони евра за опстанок во F1 календарот!