Volkswagen ќе произведува два ID модели на струја во Кина!

Од Volkswagen, деновиве. лиферуваа повеќе интересни детали за нивниот навистина амбициозен план за електрификациска офанзива што треба да ја „погоди“ Кина…

Веќе во претстојната 2020 година најголемиот германски производител на автомобили и најголем светски автомобилски концерн , планира да достави околу 300.000 електрифицирани модели до купувачите во Кина.

За да се постигне тоа, Volkswagen ќе лансира 10 електрифицирани верзии на постојните модели, целосно електрични и plug-in хибридни, на локалниот пазар до крајот на наредната 2020 година.

До средината на тековната деценија –  2025 година, испораките на plug-in хибридните и сите електрични модели би требало  да достигнат еден милион возила!

Од сето тоа станува јасно дека електричните возилата ќе играат важна улога за Volkswagen во Кина, а тоа го потврдува и планот на VW  до 2023 година да понуди 10 батериски електрични возила засновани на MEB платформата на најголемиот светски пазар на автомобили при што првиот модел ќе биде SUV од семејството ID.

Од Volkswagen не го прецизираа името на таа новина, но најверојатно ќе биде наречен ID.4, SUV верзијата на ID.3 што иако со тизери е најавен во Кина, најнапред ќе стаса во САД и тоа веќе наредната пролет- 2020 година.

Инаку, електричниот SUV произлезен од ID.Next концептот ќе влезе во производство во Кина на крајот на 2020 година, но, сепак покрај големата електрификацијата на понудата , Volkswagen ќе продолжи да лансира и модели што ќе се напојуваат со ефикасни мотори со внатрешно согорување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зимата доаѓа! -Аутомакедонија во овозможува да бидете подготвени

Toyo Tires со „Зимска понуда“ во салоните на Еуроимпекс!

Во Србија наскоро ќе може да се вози и со 150 km/h

Во Лајпциг шочна производството на BMW Series 2 Gran Coupe

Акција на Volvo Cars Macedonia

Господарот на прстените со над девет електрифицирани модели во Кина

Аутомакедонија, нов увозник и дилер на Корејскиот бренд SSANG YONG за Македонија

Премиерата на Škoda Оctavia во живо – денес во 19 часот!

Во  Германија продолжува субвенционирањето на EV